Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Enovzdělávací seminář. Známe dobře náš region?

V enovzdělávacím duchu se koncem února uskutečnil na hotelu Kraví Hora v Bořeticích seminář pro všechny vinohradníky, vinaře, provozovatele gastro a ubytovacích kapacit i další zájemce ve službách cestovního ruchu v regionu Modré Hory * www.modrehory.cz.

Dopolední část semináře byla věnována historii, geologii a moderním trendům ve vinařství. Pro všeobecné ohlédnutí o historii obcí v regionu, do hloubky zajímavě pohovořil nadšenec historie našeho regionu pan Zeno Cizmar. Neprodleně pak pokračovala odborná přednáška pana geologa Jiřího Nečase na téma Geologická specifika modrohorského území. V pořadí třetím vysoce erudovaným přednášejícím byl pan Miloš Michlovský, který svojí velice kvalitní i svéráznou přednáškou s názvem Starost o vinici s důrazem na terroir a modré odrůdy, určitě oslovil plný konferenční sál obsazený předem registrovanými účastníky, kterých přišlo přes šedesát.

Následovala krátká přestávka na kávu, chlebíček či koláček za zub a případných zdravic a diskusí u kávy nad probíranými tématy. Následovalo představení odrůdy Frankovky jako středoevropského klenotu. Přednášky se zhostil velký propagátor této skvělé odrůdy pan Jan Stávek a ruku v ruce s prezentací také vedl ochutnávku domácích modrohorských mikrovinifikačních vzorků v utkání s víny zahraničními. Tuto ochutnávku erudovaně komentoval snad nejznámější sommeliér ČR a SR pan Libor Nazarčuk, který v návaznosti na Jana Stávka zakončil dopolední cyklus přednášek o tom, jak si stojí Modré hory v apelačním systému ČR.

Po vydatném přednáškovém dopoledni plném zajímavých odborných informací následoval zasloužený oběd. Za vynikající svíčkovou na smetaně i celkový celodenní servis zasluhuje obrovskou pochvalu hotel Kraví Hora v Bořeticích.

Odpolední část semináře zahájil Lukáš Stávek představením regionu Modré Hory s ohledem na nárůst cestovního ruchu, jeho kladná i záporná specifika. Budoucí turistický výhled i doporučení k zaměření podpory kvalitních služeb s důrazem na rodiny s dětmi i širokospektrální nabídku místních produktů. Zdůraznil také velkou důležitost důkladné osvěty pro místní děti v regionu tak, aby vnímaly svoji domovinu jako své celoživotní srdíčko v leporelu oblíbených obrázků přírody, folkloru, kultury, regionálních produktů a pohostinnosti vůči sobě samým, ale i k přicházejícím návštěvníkům.

Následovala řízená degustace jedenácti vín starších i aktuálně zatříděných v apelaci VOC Modré hory určená konferenčně pro sommeliéry, která proběhla pod taktovkou již zmiňovaného skvělého Libora Nazarčuka.

Celý den i v průběhu degustací účastníci věcně diskutovali nad degustovanými víny a okořenili svými dotazy i názory probíraná témata. Věříme, že tento i podobně erudované semináře jsou vždy velkým přínosem pro všechny zúčastněné. Celodenní seminář s podporou Vinařského fondu zorganizoval Svazek obcí Modré Hory ve spolupráci s VOC Modré hory z.s.. V podobném duchu je v plánu pořádat tento celodenní seminář každoročně. Níže ke stažení i případnému dalšímu zveřejnění jsou k dispozici některé z prezentací.

FOTOGALERII z akce naleznete na webu SO MODRÉ HORY * po kliknutí ZDE

Děkujeme za hojnou účast a těšíme se na příští akce!

Text: Ing. David Ludín, Ph. D. & Lukáš Stávek, SO Modré Hory / Foto: archiv VOC Modré hory / 24.3.2023