Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ekocentrum Trkmanka ve vánočním, už od sv. Martina

Ani Ekocentrum Trkmanka v čase předvánočním, v čase adventu a vlastně již mnohem dříve, nezahálelo. Šířilo osvětu o této tradici především mezi děti školního věku, prostřednictvím výukového programu Vánoční tradice. Toho se měli příležitost zúčastnit školáci právě od svátku sv. Martina až do pátku 19. prosince. Je velkou radostí všech lektorů, kteří si tento náročný program pečlivě připravili, že na výzvu slyšela velká řada škol a to nejen z nejbližšího okolí, ale i školy vzdálenější.

Z nich vzpomeňme třeba školu z Kounic, z těch bližších pak například Němčičky, Vrbici, Hustopeče nebo Velké Bílovice. Zájem byl obrovský a tak se na ekocentru koledovalo a obrazně řečeno pekly vánočky a vonělo cukroví takřka denně.

Je jen velká škoda, že ve výčtu zúčastněných škol chybí domovské Velké Pavlovice. Naši školáčci si určitě i tak užijí kouzelné Vánoce, ale bylo by pro ně, pro jejich osobní rozvoj a všeobecné vzdělání určitě přínosnější, kdyby o Vánocích věděli více. Třeba o jejich pohanském prapůvodu, o jejich novější křesťanské podobě, o zvycích, o pověstech souvisejících s adventem, to, že z obchůzkových postav nám do dnešních dnů zbyl jen Mikuláš s andělem a čertem, ale že se dříve proháněly po koledě i Barborky či Lucky…

Není však třeba házet flintu do žita. Ekocenrum Trkmanka s podobnými osvětovými programy s tématikou tradic nekončí. Už brzy bude možné nahlásit se na obdobný program s tématikou Velikonoc, pojednávající o tradicích od Tří králů až do velké noci.

Velmi se těšíme, že tentokrát využijí nabídky nejen přespolní!

 

Za Ekocentrum Trkmanka Velké Pavlovice Karolína Bártová * www.ekocentrum-trkmanka.com


 

Fotogalerii z programu Vánoční tradice na Ekocentru Trkmanka
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Archiv Ekocetra Trkmanka Velké Pavlovice

 


22-12-2014-BK