Největším problémem současného včelařství je stárnoucí populace včelařů. Věkový průměr včelařů je kolem 65 let, což je velký problém. Mezi mladými o včelaření dlouhodobě není zájem. Již v loňském roce jsme uvažovali o zřízení kroužku mladých včelařů při ekocentru, ale měli jsme obavu, že nebude zájem. V tomto roce jsme obdrželi zpětnou vazbu, že by zájem byl a nejen z řad dětí. A rozhodli jsme se, že jdeme do toho J.
Inspirujeme se od Včelařského kroužku mládeže v Boleradicích, konkrétně od paní vychovatelky Miroslavy Vavrikové, z odborné literatury např. kniha Včelí pastva od pana RNDr. Václava Švamberka, od Středního odborného učiliště včelařského - Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. Nasavrky a kamaráda Googla. S pozicí hlavního lektora kroužku nám vyšel vstříc pan RNDr. Antonín Švásta, za což mu již nyní děkujeme.
V současné době probíhá průzkum zájmu a v měsíci srpnu bychom zveřejnili veškeré podrobnosti týkající se tohoto kroužku.
Všichni víme, že pro včeličky je důležité, aby ve svém okolí měli tzv. včelí pastvu, a to není vůbec jednoduché. Na nádvoří ekocentra jsme bohužel museli přistoupit ke kácení jediného velkého stromu třešně, která i přes veškerou naši snahu bohužel uschla. A teď babo raď. Jaký strom místo ní? Měl by být velký, rozložitý, rychle rostoucí, český, … Neměl by být jedovatý, alergenní, neměl by dělat velký nepořádek… Vytipovali jsme několik druhů stromů, vždy byla nějaká pro, nějaká proti a ve složitém výběru nakonec zvítězila TILIA VULGARIS PALLIDA. Lípa obecná. Lípa je známá a vysoce ceněná medonosná dřevina. Včelám je velmi dobrým zdrojem nektaru a pylu, a velmi významným zdrojem medovice. Pro naše budoucí včeličky jsme začali připravovat základy obživy. Věříme, že do budoucna v okolí těchto zdrojů přibude.
A tak jsme ve čtvrtek 2. července vysadili na nádvoří krásnou lípu a pojmenovali ji Marci. Dárcem této lípy jsou manželé Marciánovi ze Zahradnického centra z Kostelce na Hané. Děkujeme za krásný dárek.
Vrátím se znovu na začátek, proč hlavně vznikl tento článek. Vyzýváme rodiče dětí, které by měly zájem navštěvovat včelařský kroužek, aby je předběžně přihlásili na ekocentru – telefonicky 519 325 313 nebo emailem info@ekocentrum-trkmanka.com případně osobně. Nebráníme se zájmu dospělých, jak o vytvoření kroužku pro dospělé, tak se nebráníme poradcům z řad našich místních včelařů.
Vítáme všechny a těšíme se na Vás v září na Ekocentru Trkmanka.
Bc. Zita Dvořáková, MSc
ředitelka Ekocentra Trkmanka
Fotogalerii ze sázení lípy na Ekocentru Trkmanka otevřete
kliknutím na obrázek...
Foto © 2015 Radek Nesvadba
Proč včelařit?
Včely nám nedávají pouze med či vosk, ale díky nim se můžeme také radovat z plodů rostlin, které opylovávají. 30 % jídla na světě máme díky tomu, že včely opylují zahrady a pole. Včely jsou pracovité, inteligentní a nadevše užitečné pro přírodu i člověka. Nabízíme Vám pár informací, které každý neví.
Půl kila medu = 2 miliony květů
Aby včely vyprodukovaly půl kila medu, nalítají až 90 000 kilometrů a navštíví 2 miliony květů.
Čajová lžička medu = celoživotní práce dvanácti včel
Když si osladíte čaj nebo kávu, poděkujte 12 včelám. Přibližně tolik medu vytvoří dvanáct dělnic za celý svůj život.
Včely komunikují a myslí
Včely jsou inteligentní a mají dokonce vlastní jazyk. To se v přírodě jen tak nevidí. Vyměňují si mezi sebou informace o poloze pastvin a jejich vydatnosti.
Umí počítat do čtyř a rozeznávají tváře
Ano, slyšíte dobře. Včely opravdu dokážou napočítat až do čtyř a umějí rozeznávat tváře. Navíc umí kategorizovat vizuální stimuly a formulovat abstraktní pravidla.
Věra Procingerová
TIC
Foto © 2015 Věra Procingerová
03-07-2015 PV