Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Echenonští se vydali po stopách Napoleona Bonaparte

V pátek, 9. srpna 2013, byl pro naše francouzské hosty připraven program s návštěvou kraje u Slavkova, kde Napoleon Bonaparte se svou armádou vybojoval své nejslavnější vítězství nad spojeneckými armádami Rakouska a Ruska.

První zastávka byla na kopci Žuráň, odkud 2. prosince 1805 řídil císař začátek slavné bitvy. Sklenkou červeného vína jsme si s našimi přáteli připili na památku padlých francouzských vojáků.

Na Mohyle míru položili echenonští květiny k oltáři v kapli, kde symbolicky odpočívají tisíce vojáků všech armád. V zámku ve Slavkově jsme si prohlédli expozici, která je věnována slavné bitvě.

Na Staré poště u císařské silnice z Brna do Olomouce, kde Napoleon se svými maršály formuloval plán boje a kde později přijal kapitulaci poražených z rukou maršála knížete Jana z Lichtensteina, jsme měli možnost prohlédnout si i původní koňské stáje a další památky na pobyt francouzské císařské armády na zimní Moravě.

Socha zraněného umírajícího koně za Starou poštou je věnována tisícům koní, kteří ve válkách přišli o život.

Pro naše francouzské hosty vzpomínka na Napoleona Bonaparta a jeho Velkou armádu silný vlastenecký a emotivní význam a  tyto kapitoly francouzských dějin i v současnosti stále s dojetím prožívají.

Ing. Zdeněk Karber


 

Fotogalerii z návštěvy hostů z Echenonu ve Slavkově u Brna a na Mohyle míru
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Ing. Zdeněk Karber

 

 

10-08-2013-BK