Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Druhá adventní sobota, tentokrát v Maďarsku

Advent má čtyři týdny a jak je již několik let zvykem, vyrážíme v tomto období na zájezdy do okolních států za vánoční atmosférou.

Druhá adventní sobota byla ve znamení výletu do Maďarska - do města Győru. Győr, jedno z největších maďarských měst s krásným barokním centrem, se nachází přibližně 60 km jižně od Bratislavy. Zdejší termální a zážitkové lázně byly otevřeny v říjnu roku 2003. Alkalická, hydrogen-uhličitanová, 63°C teplá voda s vyšším obsahem jodidu tryská z hloubky 2000 m. Lázně disponují 3 termálními a 5 zážitkovými bazény; dále zde najdete 2 tobogány, zahradu saun, jacuzzi, dětský bazén a hřiště a bezplatné parkoviště s kapacitou 500 vozidel. Pravidelně se tu konají různé programy.

Náš program v tomto krásném městě začal prohlídkou starobylého centra. Nejstaršími stavbami jsou Obytná věž z 13. stol. a kaple Dóczy z 15. stol. Odtud naše putování pokračovalo uličkami, kde již soukromí prodejci otvírali své malé, vánočně vyzdobené krámky. Další zastávkou bylo náměstí Széchenyi s vánočním stromem, malebnými stánky a krásným parním vláčkem.

Náměstí Széchenyi s památkově chráněnými domy bylo ve středověku hlavním náměstím. Městští soudci bydleli v domě U železné tyče, jehož hřebíky pobitý pařez byl v 19. století vývěsní tabulí obchodu s kořením. Odtud jsme se vydali až za obchodní dům Arkády, kde jsou dočasně přemístěny farmářské trhy s domácími produkty. A tak mnozí neodolali vůni klobás a jitrniček.

A kam příště? Třetí adventní neděle bude ve znamení návštěvy u sousedů - čeká nás Bratislava a její vánoční trhy. 

Ing. Lenka Bukovská


 

Fotogalerii z výletu do adventního Győru
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Archiv SVČ při ZŠ Velké Pavlovice

 

08-12-2014 PV