Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Doteky časů dávných

Historické doteky jsou na dosah ve všech našich modrohorských obcích. Jsou nepřehlédnutelné, a to hned na první pohled jako stavby sakrální, především pak křížky, poklonky, kaple i kapličky a zejména kostely. Tradiční staré vinné sklepy i jiná zemědělská stavení rozesetá v obci či samostatných lokalitách tvořících již několik století místní neodmyslitelný kolorit. “Klenoty na vás však čekají uvnitř těchto stavení.”

Nejvíce se přiblížíte, a to takřka "na dotek", k těmto historickým klenotům především v muzejních expozicích našich modrohorských obcí: Kobylí, Vrbice a města Velké Pavlovice, v minulosti i současnosti významně patřících etnograficky do jižní části národopisného regionu Hanáckého Slovácka. 

Nahlédněte na níže zmíněná zastavení i s pestrou fotogalerii a určitě vás tato malá ochutnávka povzbudí k naplánování výletu, kde na živo pohladíte oko i duši a přiblížíte se opravdu "na dotek" časů dávných.

MUZEUM KOBYLÍ 

V současnosti si můžete v muzeu prohlédnout expozici věnovanou historii Kobylí a vývoji kobylského kroje, stylově upravenou selskou kuchyň a jizbu, poslechnout si zvukový pořad popisující starodávné žádání o ruku nevěsty na pozadí statické scény z venkovské chalupy, prohlédnout si expozici věnovanou nářadí a větším zemědělským strojům. Prohlídka se většinou končí ve stylově opravených sklepních prostorách muzea, kde se nachází malá vinařská expozice s prodejní vinotékou s víny kobylských vinařů.

HABÁNSKÝ SKLEP

Jeden z nejstarších dochovaných historických sklepů na jižní Moravě. Jeho "velký" sklep odkazuje na dobu působení Habánů na Moravě. V roce 1545 do tohoto sklepa přišla habánská rodina, jehož hlavou byl Paolo Schumacher s manželkou Annou. Celá stavba s historickým sklepem, lisovnou, sýpkou a plochým kamenným křížem nad žudrem, je památkově chráněná. Právem. Tato patrová budova s malými okénky a sedlovou střechou patří k lidově technickým stavbám, které jsou typické pro Hanácké Slovácko z přelomu 17. a 18. století. V přízemí se nachází lisovna s barokní křížovou klenbou a dřevěným lisem z roku 1886.

Jedinečný zážitek na jižní Moravě: Tajemství habánského sklepa
Užijete si prohlídku první interaktivní zážitkové expozice ve vinařské památce v České republice. Vydáte se na cestu staletími se skleničkou vína a poznáte tajemství místa, kde pro děti ožívají legendy a dospělí se stávají vinaři. Čekají vás multimediální projekce, interaktivně poznáte historii habánů a Velkých Pavlovic. Naučíte se, jak se víno vyrábí a budete poznávat jeho vůně. Stanete se hlavní postavou dobrodružství, ve kterém budete zdolávat výzvy. 

MUZEUM VRBICE 

Muzeum obce Vrbice vzniklo přestavbou budovy staré radnice. V současné době je to nejstarší budova v obci. Radnice byla postavena zároveň s patrovou školou v roce 1872 za starostování Václava Hubáčka. Muzeum bylo založeno v roce 2008. Duchovním (a nejen duchovním) otcem této myšlenky je pan František Janošek. V roce 2011 došlo k jeho rozšíření o jednu místnost a v letech 2012 a 2013 prošla kompletní rekonstrukcí střecha a vznikly tak nové prostory v půdní vestavbě. Nynější úprava stávající budovy je provedena na způsob starého selského domku. 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Fotogalerii * otevřete kliknutím ZDE

Zdroj: www.modrehory.cz / 31.10.2022