Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Do oblíbených dovolenkových destinací můžete vyrazit i bez cestovního pasu

Pokud jste si na poslední chvíli naplánovali zájezd k evropskému moři nebo naplánovali horské túry v Černé Hoře a nemáte platný cestovní pas, vůbec nevadí.

Pro vycestování do států Evropské unie vám stačí jen občanský průkaz. Mimo EU si s tímto dokladem vystačíte pro cestování do Norska, na Island, do Lichtenjštějnska, Švýcarska, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Makedonie, Moldavska, Kosova či Srbska.

Občanský průkaz lze navíc vystavit i dětem, a to od narození až do 15 let. Za pouhou stokorunu tedy můžete udělat svému potomku cestovní doklad platný na dobu 5 let.

Lhůta pro vyhotovení občanky je 30 dní, reálně jsou však lhůty podstatně kratší. Pokud si chcete být ale jisti , je možné použít i variantu  expres vydání do 24 hodin či do 5 pracovních dnů jako jsme zvyklí u cestovních pasů. Jen poplatky za rychlejší vydání průkazu jsou mnohem méně finančně náročné. 

Zdroj: Ministerstvo vnitra, upravila Lucie Gawlová / 4.7.2022

244910