Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Dívča ze dvorečka hledí do slunéčka, skoro-li zajde ...

… slunéčko zapadá, milá byla ráda, že šohaj přijde … To jsou slova Zavádky*, která je spolu s dívčími kroji v temných tmavých barvách ozdobou pondělního hodovního dne. Všichni vždy zpozorní, když je o hodech vyhlášeno „sólo Zavádka“ a až dech se tají při pohledu na tento zvláštní důstojný a pomalý tanec doprovázený hlubokým mužáckým zpěvem z úst několika desítek místních hochů a mužů.

Znáte ten pocit, kdy Vás po těle přechází mráz a mnohdy se i slzy derou do očí? Kdo si nenechal ujít letošní Zavádku jistě ví, o čem je řeč …

 

Zavádkové hodovní pondělí ...

Foto © 2008  Milán Pecka

 

 

* ZAVÁDKA - je slavnostní hodový tanec, který dodnes představuje ve většině hanáckoslováckých obcích vyvrcholení hodů. Funkcí je tancem obřadním a náleží k tancům společenského a společensko-ceremoniálního charakteru.

Jedná se o tanec kráčivý doprovázený písněmi ve tříčtvrtečním taktu. Ještě koncem devatenáctého století je doprovázela výlučně dřevěná muzika. Někde zpíval houslista, někde celá muzika, jinde chasa. Zavádkové písně se zpívají volně. Dnes doprovází zavádku výlučně dechová hudba za zpěvu mužáků. Zpravidla na shodný nápěv se v každé obci zpívají poněkud jiná slova.

19-08-2008