Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

DEVĚT STOVEK CYKLISTŮ prosvištělo Krajem André

Ať už velcí nebo malí, ať už v cyklistických dresech, tričkách s logy akce a sponzorů nebo třeba v historickém kostýmu, vydali se všichni v sobotu 26. června 2010 na expedici krajem, kde se zrodila ušlechtilá odrůda révy vinné - André. Letos se konal již pátý ročník a neslavilo se pouze půlkulaté výročí, ale také rekordní návštěvnost. Zaregistrovaných dospělých účastníků bylo přesně 786, dětí 42 a nezaregistrovaní dali nejméně na další stovku.

Slunečný den plný sportu a vína byl zahájen v autokempu Formanka v Hustopečích za přítomnosti všech starostů devíti měst a obcí po trase cyklostezky. Patronátu nad akcí se ujala trojnásobná mistryně světa v krasojízdě Martina Štěpánková, která si samozřejmě nemohla nechat ujít start ani následné a již tradiční „očkování proti ptačí chřipce“, na které se těší většina dospělých účastníků.

V rámci letošního ročníku byla trasa Expedice Krajem André oficiálně prodloužena na dvojnásobek původní délky, tedy na 40 km a takovou zůstane i nadále. Zároveň se stala okruhem – pokud začnete stejně jako dnes v Hustopečích, dále budete pokračovat přes Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbici, Kobylí, Němčičky, Horní Bojanovice, Kurdějov a poté zpět do Hustopečí. Dvacítka kilometrů k dobru posula zároveň i laťku náročnosti trasy, nyní si díky většímu počtu stoupání dáte více do těla.

V den akce našli cyklisté v každé obci jedno razítkovací místo. To s číslem 4 se nacházelo u nás, ve Velkých Pavlovicích, pod rozhlednou Slunečná. Naše rozhledna měla v tomto ohledu také svou velkou premiéru. Poprvé bylo veškeré obdobné dění spočívající v razítkování a nabídce občerstvení, které se doposud vždy odehrávalo u radnice, přesunuto právě pod Slunečnou. 

Cesta k ní vedla celým městečkem se zastávkami ve vinných sklípcích u Reichmanů, Lubomíra Zborovského, Miroslava Mikulici, Ing. Josefa Procházky, ale především ve Šlechtitelské stanici vinařské, a. s., kde bylo André Ing. Jaroslavem Horákem vyšlechtěno, v roce 1980 řádně zaregistrováno a právem je tedy toto místo nazýváno kolébkou, srdcem či středobodem Kraje André.

Všechny vinné sklepy nabízely ochutnávku řady výborných vzorků výhradně vlastní produkce, avšak André hrálo pro dnešek zcela přirozeně prim. Ochutnávaly se a porovnávaly různé ročníky a ŠSV navíc vyrukovala letos zcela poprvé ve své dlouhé historii i s rosé této odrůdy.

Expedice Krajem André roku 2010 byla zakončena bohatým kulturním programem a slosováním razítkovacích průkazů na náměstí v Hustopečích. Jak se dalo očekávat, vzhledem k obrovskému množství otevřených sklípků s vyhlížejícími majiteli hořícími nedočkavostí pochlubit se svými tekutými poklady žíznivým účastníkům, na náměstí celých devět set cyklistů nedorazilo. Zkrátka a dobře, zapomněli se někde na trase, ve stínu kvelbení, obklopeni dřevěnými soudky a demižony. A tak to možná i mělo být. Nešlo přeci o sportovní výkon, ale hlavně si všeho pořádně v klidu užít a prožít jižní Moravu na vlastní kůži.

Avšak obrovskou motivací dopravit se až do cílové stanice byla vidina krásných hodnotných cen, které do slosování věnoval hlavní mediální partner Expedice Krajem André – Český rozhlas Brno. A ten kdo se dostavil, neprohloupil. První cenou byly dva poukazy na zahraniční zájezdy, druhou jízdní kolo, třetí cyklistická helma a spousty dalších drobnějších dárkových balíčků.

Samotnému losování předcházel na náměstí v Hustopečích nabitý kulturní program, kde kromě dětí ze ZUŠ Hustopeče, bořetického mužáckého pěveckého sboru Svodničan či cimbálové muziky Ponava, vystoupil také velkopavovický folklórní soubor Sadováček při MŠ. Děti předvedly veselé rytmické pásmo plné tanečků a lidových písniček. Odměněny byly obrovským potleskem a samozřejmě i sladkostmi od pořadatelů.

Letošní Expedice Krajem André byla nádhernou pohodovou akcí. Určitě se na ni bude dlouho, s úsměvem na tváři a s dobrým pocitem, vzpomínat. Lidé byli spokojeni, víno chutnalo, razítkovací průkazy se rychle plnily a počasí bylo doslova jako na objednávku.

 

Co více si přát? Snad jen to, aby vše takto ideálně vyšlo i příští rok.
Již nyní vás zveme na Expedici Krajem André roku 2011!

 

Fotogalerie I. * Razítkovací místo č. 4 pod rozhlednou Slunečná * otevřete ZDE
Fotogalerie II. * Vystoupení Sadováčku na náměstí v Hustopečích * otevřete ZDE
Fotogalerie III. * Z kulturního programu - ZUŠ Hutopeče, Svodničan Bořetice * otevřete ZDE
Fotogalerie IV. * Pod Slunečnou; Zahájení akce na Formance v Hustopečích * otevřete ZDE

 

Další fotogalerie budou následovat během následujího pracovního týdne.

 

Foto © 2010 Karolína Bártová

 

26-06-2010-BK