Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Deváťáci v Dukovanech

Jak se vyrábí energie v jaderné elektrárně se vydali prověřit žáci devátých ročníků spolu se svými vyučujícími do jaderné elektrárny Dukovany. Při příjezdu je přivítalo 8 chladících věží, které chrlily oblaky páry.

Exkurze začala v informačním centru, kde žáci nejdříve shlédli krátký video pořad o štěpení atomu a následné reakci. Potom následoval odborný výklad ve třech skupinách pod vedením lektorů informačního centra. Žáci se mimo jiné dozvěděli, že elektrárna je již v provozu 26 let a za svou existenci neměla žádnou poruchu a s jejím provozem se počítá ještě minimálně 30 let. Elektrárna je uspořádána do dvou  výrobních bloků, z nichž v každém jsou instalovány dva reaktory. Právě model reaktoru i model palivové tyče jsme si prohlédli zblízka v jednom oddělení. 

Po této přednášce jsme se přesunuli do přečerpávající  vodní elektrárny Dalešice. Kde probíhala druhá část naší exkurze. Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno v souvislosti s blízkou elektrárnou a nádrž je vytvořena sypanou hrází s jílovým těsněním o výšce 100 m. Tato skutečnost nás všechny překvapila. A nejen ta. Elektrárna je řízena dálkově z Prahy, je vybavena Kaplanovou a Francoisovou turbínou různých barev. Přehradní gravitační betonová hráz vytváří 7 km dlouhé jezero.

Ing. Lenka Bukovská

 

Fotogalerii z exkurze do Dukovan otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto: Archiv ZŠ Velké Pavlovice

27-10-2011 PV