Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Deváťáci poznávali Prahu a Terezín

Při výuce historie je vždy lépe, když si žáci historii „osahají“ na živo, a tak byla pro deváté ročníky připravena dvoudenní poznávací exkurze Prahou a ze soudobých dějin návštěva Terezína. Po příjemné cestě mezinárodním rychlíkem jsme svou pražskou pouť začali jak jinak než u koně na Václaváku, neboli u sochy sv. Václava. Zlatou uličkou jsme přešli na hrad a mohli jsme shlédnout ve dvanáct hodin velkou výměnu stráží. A pak už jsme šlapali do vrchu na Petřín.

 Zajímavostí bylo vidět v jedné petřínské kavárně zasázeno několik hlav vinné révy, jak žáci okem znalců zkonstatovali, byly sazenice přemrzlé. V petřínském bludišti chtěli mnozí zůstat zbytek života u zrcadel hlavně zeštíhlujících a prodlužujících nohy. Pak už jsme jeli zubačkou dolů a metrem se ubytovat. A pak zase do víru velkoměsta – na Karlův most, Kampu, ke zdi Johna Lenona a Staroměstské náměstí. A den utekl ani jsme nevěděli jak.

Druhý den jsme se prošli z Bohušovic do asi tři kilometry vzdáleného Terezína, ve kterém nás čekala prohlídka tzv. Malé pevnosti, bývalého nacistického vězení. Pro mnohé bylo velmi těžké si jen představit, v jakých nelidských podmínkách zde za druhé světové války byli uvězněni lidé, převážně Židé. Velmi silné zážitky jsme si snad všichni odnesli z poutavého výkladu. Pak jsme si opět udělali procházku krásným, letním dnem a rozjeli se domů.

Většina po náročném dnu ve vlaku usnula a cesta tak uběhla poměrně rychle a my se v podvečer dostali plni zážitků domů.

Fotogalerii z poznávací exkurze deváťáků otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto: Archiv ZŠ Velké Pavlovice

16-05-2011 PV