Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Děti už ví jak vycvičit draka

Kurzu se zúčastnilo celkem 28 dětí, z toho 6 z Dětského domova ze Štítů. Kurz probíhal pod vedením paní Marie Šmídové, oddílové vedoucí Karolíny Osičkové a instruktorky Lucie Katolické, za podpory vedoucí ze Štítů paní Lenky Vernerové.

Celá hra byla motivována životem Vikingů. Program byl zahájen filmem Jak vycvičit draka a vyprávěním o životě Vikingů, severských mořeplavců, jejich způsobu života, dovedností ve stavbě lodí i obchodování s ostatními kmeny.

Děti se rozdělily do čtyř družin, vytvořily si rodové nástěnky, zvolily své názvy a složily si družinové písně, které zpívaly při slavnostních událostech. Naučily se runové písmo, aby porozuměly tajemné listině a runové znaky, zasvěcené různým bohům, podle kterých věštily svůj osud. V tajemné listině našli první zmínku o dracích, které vikingové zahlédli při obchodních výpravách kolem „Anklandu.“

Při cestě za draky museli naši táborníci nebo družinky splnit celou řadu úkolů:

Pomocí provázků a dřívek či klacíků si každý táborník postavil malý voreček o rozměru cca 20 x 20 cm. Uprostřed vztyčil stěžeň a napnul vlajku. Vor musel unést svíčku, která po dobu plavby nesměla zhasnout.

Úkolem družinek bylo připravit hnízdo pro posvátného orla a vhodně ho umístit v prostorách tábora. Pro stavbu hnízda si každá družinka nasbírala přírodní materiál v okolí rybníka.

Jednoho rána malí Vikingové objevili ve vlastnoručně vyrobených hnízdech tři vejce, které museli opatrně vyjmout a rozhodnout, které vejce kterému bohu darovat. To nejtvrdší, vejce orlí, musí věnovat Odinovi, polotvrdé vejce krkavce Thórovi a nejměkčí vejce od kukačky musí věnovat divokému Lokimu. Úkolem tedy bylo poznat, které vejce je uvařeno nejvíce „natvrdo“, které méně a které je syrové.

Na táborníky čekaly i Oslavy Slunce – Vikingské hry, při kterých si ověřili své sportovní dovednosti, přesnou mušku i trpělivost.Mezi zajímavé hry, kterými si děti ověřily svou vytrvalost, hbitost i paměť, patřilo Plížení k vesnici, Lov masa a Zběsilý hon s draky.

Po zvládnutí všech nástrah a splnění zadaných úkolů se mohly jednotlivé družiny vydat na výpravu Hledání draků. Každý člen družiny byl úspěšný. Našel svého draka, kterého si ochočil a vycvičil tím, že ho „oblékl“ do správné kůže. Tak našli dráčci Bezzubka, Tesák, Buřina a Nosál své nové pány.

Děti prožily na ekocentru velmi příjemný týden, což umocnilo i krásné slunné počasí. Vzájemně si pomáhaly, navázaly nová přátelství.  Děti ze Štítů byly našim dětem příkladem v nesobeckosti, ohleduplnosti i skromnosti.

Marie Šmídová, lektorka


 

Fotogalerii z pobytového přírodovědného kurzu JAK VYCVIČIT DRAKA
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Archiv Ekocentra Trkmanka


04-08-2015 PV