Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Děti se učily řemesla. Na táboře

V pondělí 11. července začal na ekocentru tábor s názvem Po stopách tradic. Až do pátku se čtrnáct dětí učilo nejrůznějším řemeslům, která byla běžná ve Velkých Pavlovicích i jeho okolí.

Nejprve se děti seznámily s knihařstvím, kdy si s paní Zuzkou Pecháčkovou vyrobily tovaryšskou knížku, do které pak získávaly glejty od jednotlivých řemeslných cechů. Odpoledne si děti vyrobily keramické hrníčky a získaly tak glejt hrnčířský.

V úterý tábor navštívil dílnu pana stolaře Miroslava Škrobáka. Ten dětem ukázal, jak se v takovém stolařství pracuje. Nejenom, co všechno se tam vyrábí, ale také hlavně jak se pracuje se dřevem. Každé dítko si pak kousek dřeva odneslo s sebou na ekocentrum. Tady je děti pečlivě ošmirglovaly, nalakovaly a nakonec ozdobily ubrouskovou technikou. Vzniklo tak krásné prkýnko.

Ve středu dopoledne byly děti seznámeny se včelařstvím, hlavně pomocí naučných filmů a povídání s lektory. Zhlédly také povedené dokumenty o čmeláčím chovu v Troubsku. Všem dětem pak bylo jasné, jak jsou pro nás lidi včely a čmeláci důležití.

Odpoledne se děti věnovaly drátenictví, kdy je paní učitelka Marie Šmídová naučila odrátovat skleničku. Šikovnější děti, které měly zájem, si vyrobily i korálkový stromeček štěstí.

Čtvrteční dopoledne bylo ve znamení pekařského řemesla. Děti si téměř bez pomoci připravily těsto a napekly krásné (a chutné) perníčky. Ty pak dozdobily v pátek dopoledne, protože ve čtvrtek přišla paní Vymazalová s manželem a seznámili děti s tajemstvím pletení z pedigu. Každý si udělal svůj tužkovník nebo ošatku či misku a splnil tím tak úkol od cechu košíkářů.

Celý tábor byl propleten soutěžemi oddílů, kdy se v tovaryšském klání utkaly klany Dranasů (draků), Pelédů (sov) a Erelisů (orlů). Nechyběl samozřejmě ani táborák a stezka odvahy.

Řemeslný program po celou dobu zajišťovala paní učitelka Marie Šmídová. O děti se starala vedoucí Karolína Osičková a instruktorka Sabina Osičková. Děkujeme také zaměstnancům ekocentra, kteří zajišťovali hladký průběh tábora. A poslední, velikánský dík patří paním kuchařkám, které se s láskou staraly o dětská bříška.

Za účastníky tábora
Karolína Osičková


 

Fotogalerii z tábora "Po stopách tradic"
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2016 Archiv Ekocentrum Trkmamka


18-07-2016 PV