Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Děti popřály maminkám milými besídkami

Existuje-li nějaký svátek, který jde nám všem, i „dospělým dětem“ od srdce, je to Den matek. V něm se zrcadlí jedinečnost a nepostradatelnost úplně každé ženy – matky, která je vnímána svým dítětem jako ta nejúžasnější, nejkrásnější a nejhodnější princezna. A právě maminkami, dárečky a roztomilými besídkami, žila tento týden mateřská škola ve Velkých Pavlovicích.

Všechny tři třídy si pod vedením paní učitelek připravily pro své maminky vystoupení a spousty pěkných, vlastnoručně vyrobených dárků a přáníček. Program besídek byl laděn jak jinak než „maminkově“. Po řadě tanečků, písniček a říkanek se dětičky vrhly na své maminečky jako velká lavina korunovaná pevným objetím a sladkou pusinkou. Oči téměř všech maminek zaplnily slzičky štěstí a dojetí...

 

Všem maminkách přejeme ještě jednou vše nejlepší, hodně trpělivosti,
pevné nervy a spousty nezapomenutelných chvil a zážitků se svými ratolestmi.

Krásný svátek maminek přejeme s poděkováním za přípravu milých besídek také paním učitelkám.

 

Ani les plný zvířátek nezapomněl na maminky ...

Foto © 2009  Karolína Bártová

 

Svátek matek v historických pramenech ...

Svátky, které tak či onak vzdávaly hold ženám, mají ve světě dlouhou tradici. Už ve starém Řecku vzdávali poctu ženám – dárkyním života. I později se svátek matek uznával například v Anglii, kde se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday).

Myšlenka, aby se tento den oslavoval mezinárodně a pravidelně, vznikla ve 20. století. Mělo se tak dít na počest Anny Reevers Jarvisové, která celý život bojovala za práva matek. To bylo v roce 1907 a o pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se o druhé květnové neděli.

V našich končinách měl Den matek poněkud pohnuté osudy. Začal se slavit v roce 1923 na popud Alice Masarykové, ale s příchodem komunismu ho vytlačil Mezinárodní den žen (MDŽ). Jen v některých rodinách se tradice květnové neděle udržovala navzdory oficiálním nařízením vládnoucí ideologie. Svobodně jsme se k oslavování květnového Dne matek vrátili až po roce 1989.

 

14-05-2009