Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Den dětí nejen s letadly 2024

V sobotu 25. května 2024 se na našem letišti uskutečnila každoročně pořádaná akce s názvem Den dětí nejen s letadly. A jako každoročně byla akce spojená se sletem letadel.

Ranní počasí slibovalo vskutku vydařené dopoledne s počasím příznivým také pro létání. Ovšem odpolední předpověď příznivá vůbec nebyla z důvodu možného výskytu bouřek. A právě toto odradilo letce, aby přiletěli také ze vzdálenějších letišť, neboť pilot musí myslet ve věci vývoje počasí i na bezpečný návrat.

Již v pátek, den před akcí, přiletěla Cessna 172 za Dvora Králové nad Labem, která již 10. sezonu prováděla u nás okružní lety pro veřejnost.

V den akce, díky výše zmíněné nepřívětivé předpovědi, přilétlo nakonec jen 5 letadel – 3 české (z Luhačovic, z Miroslavi a z Borovníku na Vysočině) a 2 ze Slovenska (z Holíče a ze Senice).

Připočteme-li k nim Cessnu 172 ze Dvora Králové a 5 letadel letců místního leteckého klubu, která byla jako statická ukázka, tak mohli návštěvníci zhlédnout nakonec 11 letounů různého provedení. V hangáru tradičně vystavovali své modely modeláři z Leteckého modelářského klubu Rakvice, kteří jsou vlastně součástí našeho leteckého klubu.

V klubovně probíhala prezentace státního podniku Řízení letového provozu ČR, která videoreportáží přiblížila návštěvníkům poslání, jež má podnik už ve svém názvu.

Představila se také hasičská technika, zemědělské stroje a silniční vozidla 70. a 80. let  minulého století. Dětem posloužil skákací hrad, pískoviště i nově zřízená relax zóna s omalovánkami, pexesem a podobnými hračkami.

Účast byla hojná, auta brzy zaplnila skromné parkoviště letiště a stála i na silnici od letiště až téměř k okraji města. Spokojené a usměvavé děti si užily dárky, které dostávaly při vstupu, skákací hrad a umění slečen, které malovaly na dětské obličeje roztomilé obrázky.

S blížící se bouřkou se letadla včas rozlétla na svá domovská letiště. Cessna, dělající okružní lety, přelétla do bezpečí letiště Kyjov kvůli obavám z možného krupobití. Bouřka přišla kolem poledne a po jejím přechodu v podstatě akce skončila. Cessna se vrátila z Kyjova a pokračovala v okružních letech pro již objednanou klientelu až do 18 hodin. 

Dopoledne se tedy nadmíru vydařilo a to také díky sponzorům a vystavovatelům:  MěÚ Velké Pavlovice, ŘLP ČR s.p., VOC Modré hory, SDH a JSDH Velké Pavlovice, GRONTECH Agro s.r.o. Velké Pavlovice, Modrohorské humno s.r.o. Velké Pavlovice, Agrotec Hustopeče, Diarex s.r.o. Velké Pavlovice, velkopavlovické vinařské firmy V&M Zborovský, Mikulica, Helena, Suský, Víno Zborovský, Vala, Krejčiřík, Fůkalovi, Havlík a Habřina.

Takže zase za rok a snad s lepším počasím!

Letecký klub Nad Krajem Adnré & SDH * Den dětí nejen s letadly

Text: Ing. Vratislav Nádeníček, vedoucí let. provozu letiště Velké Pavlovice / Foto: Jana & Vratislav Nádeníčkovi / 29.5.2024