Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Cyklostezkou Krajem André už po šestnácté, poprvé i z Velkých Pavlovic

Motto letošní, již šestnácté, Expedice Krajem André znělo: „Na Hustopečsku nejlíp víme, jak tě motivovat k lepším výkonům!“ A tohoto motta jsme bezezbytku dostáli, dokonce hned v úvodu akce! 

Ona nám totiž přišla na (nevyžádanou) pomoc inkoustově modrá, zlověstně zatažená obloha, která onoho dne, tedy v sobotu 25. června 2022, levitovala nad Hustopečskem jako fakír na vznášejícím se koberci. Sem tam spadla i ta nějaká kapka, no, jak se u nás říká – počasí „se šklíbilo jak svatoborská opica“! To se potom šlape do pedálů bleskurychlým tempem, když vás popohání hrozba ve formě nevítané spršky. Taková taškařice však byla našim cykloturistům dopřána pouze dopoledne. Dříve než se rozburácelo polední kostelní vyzvánění začalo se „rozednívat“ a odpoledne bylo navýsost příjemné. Vedra se nekonala, déšť ani vítr nakonec také ne, zkrátka a dobře bylo „tak akorát“. 

Kdo cyklistickou akci EXPEDICE KRAJEM ANDRÉ zná, už ví, o čem je řeč. Těm, kdo ji neznají, anebo znají, ale chtějí se o ní dozvědět pár zajímavostí, tu máme malé KALENDÁRIUM.

Rok 2006 * byla koncem měsíce června cyklostezka Krajem André slavnostně otevřena a dones se akce Expedice Krajem André koná vždy poslední červnovou sobotu před školními letními prázdninami. Tehdy trasa čítala necelých 20 km a spojovala pět měst a obcí – Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice a Vrbici. Cyklostezka byla původně jednosměrná, nikoliv okruhová jako dnes, což se záhy projevilo jako velmi nepraktické.

Rok 2010 * byl významným milníkem v historii cyklostezky a to z důvodu prodloužení trasy o 21 kilometrů na celkových na 41 a ruku v ruce s tím se rozšířil i počet obcí z pěti na devět - o obce Kobylí, Němčičky, Horní Bojanovice a Kurdějov.

Rok 2015 * poprvé našlo velkopavlovické razítkovací místo č. 3 svůj azyl ve výrobní hale Šlechtitelské stanice vinařské, a.s.. Původně se razítkovalo pod rozhlednou Slunečná, poté před vinotékou Vinařského penzionu André. Ve výrobní hale je třetí razítkovací místo dodnes. Dodnes se také exkluzivně nalévá jen na razítkovacím místě ve Velkých Pavlovicích vzorek vína André Rosé, tedy odlehčená růžová svěží letní varianta červeného vína z modré odrůdy André, jež byla vyšlechtěna právě ve Velkých Pavlovicích a název této cyklotrasy tuto specifickou zemitou odrůdu nezaměnitelné plné chuti propaguje. Víno André Rosé bývá ze strany účastníků vždy hodnoceno jako vynikající a je pokládáno za nejlepší po celé trase. Činí nám ohromnou radost, že se cykloturisté na velkopavlovický unikátní vzorek vždy velmi těší.

Rok 2020 * cykloakce Expedice Krajem André se nekonala z důvodu celosvětové pandemie nemoci COVID-19. Ani v letním období nebyla protiepidemická opatření natolik benevolentní, abychom si mohli „bez ztráty kytičky“ dovolit tolik masový podnik uspořádat.

Rok 2021 * tento ročník nebyl o mnoho veselejší než přechozí – neuskutečněný. Dlouho pořadatelé přemýšleli, zda je vhodné jej vhledem k tehdejší tragické situaci uspořádat. Jen pár dnů před akcí se nad nedalekými městy a obcemi Břeclav, Mikulčice, Lužice, Moravská Nová Ves, Hrušky a Hodonín prohnalo apokalyptické tornádo a nálada se nacházela na bodu mrazu. Nakonec jsme se rozhodli zorganizovat expedici s tím, že výtěžek ze startovného bude vložen na charitativní účet na pomoc postiženým obcím. Zároveň mohli účastníci přispět jakoukoliv částkou do pokladničky na startu v Hustopečích anebo posílat peníze na speciálně zřízený účet. Příležitost přispět nepromarnil snad nikdo. Ještě teď, po roce, upřímně děkujeme! 

Rok 2022 * přestože, počítáme-li dobře, se měl v roce 2022 uskutečnit už 17. ročník Expedice Krajem André, uskutečnilo se letos teprve 16. putování. Důvodem početní nesrovnalosti je přetržka v roce 2020 způsobená COVID-19. Číslovka 16 inspirovala pořadatele k „vrchařské prémii“, kterou obdrželo v cíli prvních šestnáct účastníků. Ti museli splnit podmínku přivézt ve svém razítkovacím průkaze nejméně sedm razítek z devíti a za to jim byla předána, jak jinak, láhev vína, pro tuto příležitost z Kobylí. Nejvýznamnější novinkou roku 2022 bylo zřízení druhého startovacího místa ve Velkých Pavlovicích. Možnosti odpíchnout se právě u nás využilo sedmačtyřicet dospěláků a patnáct dětí. Další novinkou bylo pozvednutí kultury v oblasti konzumace vína. Dříve si každý účastník vozil svou privátní skleničku, původně tradiční „koštovačku“, později na stopce. A protože bylo obvykle v závěru akce více střepů než skleniček, bylo rozhodnuto, že na každém razítkovacím či startovním místě bude degustační sklo k výpůjčce. Ona už i samotná degustace vín je dnes o několik levelů výše než před pár lety a mnozí jihomoraváci považují pití vína z koštovek za zhýralost 😉. O pěknou skleničku na stopce s logem akce ale nikdo nepřišel. Každý ji dostal jako upomínku na tento den v cílové stanici na hustopečské Formance. Kromě skleničky si ještě každý účastník odvezl domů pamětní list a malý buttonek, taktéž s logem akce. Motivací dorazit s patřičným počtem razítek do cíle bylo především slosování razítkovacích průkazů o spousty malých, ale milých cen! Věříme, že potěšily.

Jaký byl 16. ročník EXPEDICE KRAJEM ANDRÉ ve Velkých Pavlovicích?

Jak vypadal 16. ročník akce v letošním roce bylo již nastíněno. Nyní se zaměříme konkrétně na Velké Pavlovice. Krom toho, že byly historicky poprvé povýšeny z razítkovacího místa také na místo startovací, nabídly ze všech devíti obcí nejpočetnější seznam vinařství a občerstvení, která byla uvedena na letáku s kreativním názvem „CO, GDE, GDY, JAK?“ Vypíchneme především občerstvení pod rozhlednou Slunečná, odkud se vůně grilovaného masa nesla až k výrobní hale Šlechtitelky a dráždila tak chuťové buňky všech přítomných a také nové Bistro v trávě na ulici Zelnice, kde neodolal snad nikdo, kdo si rád pochutná na netradičních domácích zákuscích. O tom že víno, nejen na těchto místech, teklo proudem, netřeba zdlouhavě hovořit.

Kolik se letos sešlo účastníků akce EXPEDICE KRAJEM ANDRÉ?

Nebylo to nejhorší, ale ani nejlepší. Vzhledem ke stavu, kdy se celý svět krůček po krůčku oklepává z pandemie a opatrně se dostává do dříve zajetých kolejí, byl celkový počet 310 startujících uspokojivý. Ruku na srdce – spoustě z nás se nějak pořád nechce, nedokážeme vystřelit z gauče a být aktivní na sto procent, nějak jsme zapomněli, že je vlastně možné někam jít a něco si užít, někdo se stále obává účastnit se masových sedánků. Přísná protiepidemická opatření si holt vybírají svou daň. Pevně věříme, že příští rok bude zase o něco optimističtější. 

Z celkového počtu 335 účastníků 263 startovalo v Hustopečích, 47 ve Velkých Pavlovicích a zbytek, tedy 25, byly děti. Ty byly u nás ve Velkých Pavlovicích za svůj heroický výkon odměněny krásným buttonem s logem Krajem André, který si s nadšením sobě vlastním připíchly na dres či batůžek. Aby měly dost sil, namísto pro dospělé určeného vzorečku vína André Rosé 2021, dostaly „zavdat“ pitíčkem a oplatkem.

Máme-li na tomto místě zhodnotit, alespoň za Velké Pavlovice konkrétně, jak se expedice vydařila, musíme konstatovat jediné – výborně! Nálada byla skvělá, účastníci pohodoví, upovídaní, přátelští, zábavní, nešetřili chválou na adresu nalévaných vín (ale to naše, ze Šlechtitelky, bylo bezesporu nejlepší!) a přestože v noci zabouřilo a úseky na polních cestách byly blátivé, nikdo si na špatný technický stav trasy nestěžoval. Takže? Za plný počet bodů 😉!

Vážení milovníci vína, cykloturisté, ale samozřejmě také místní – neváhejte a přijměte již nyní pozvání na další ročník Expedice Krajem André. Na přípravu a trénink máte celý rok, tak ji nepromarněte! 

Budeme se s Vámi těšit na „zašlapanou“!


Mikroregion Hustopečsko * 16. ročník EXPEDICE KRAJEM ANDRÉ 2022

Text: Karolína Bártová, spoluorganizátorka akce za město Velké Pavlovice / Foto: Karolína Bártová / 27.6.2022