Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Cyklostezka na Bílovice v ohrožení. Oprava hrází ji prodraží o víc než polovinu

Napsali o nás; Břeclavský deník 1.11.2019 * Zastupitelé ve Velkých Pavlovicích jsou postavení před rozhodnutí, jakým způsobem zaplatit výstavbu cyklostezky ve směru na Velké Bílovice. Z původních 25 milionů se totiž může prodražit až na 40. Důvodem je oprava hrází. Trvá na ní Povodí Moravy, které tok spravuje.

Cyklostezka s asfaltovým povrchem má vést z města po levé hrázi říčky Trkmanky až k mostku u Rakvic-Trkmanic. „Povodí Moravy požaduje v rámci projektu opravu hrází. Oproti původně plánovaným pětadvaceti milionům bychom se tak v odhadech mohli dostat až na čtyřicet,“ potvrdil velkopavlovický starosta Jiří Otřel.

Otázkou podle něj je, kde získat zbytek peněz. "Dále jednáme s Povodím Moravy. Žádost o dotaci jsme mohli podat do dvaadvacátého října, což jsme i udělali. Stavební povolení už také máme," přiblížil Otřel. Pokud uspějí, mohli by tamní zhruba tři a půl kilometru dlouhý úsek začít stavět příští rok.

Pozemky, přes které povede cyklostezky, slouží jako protipovodňová ochrana. "Současně nám umožňují při údržbě koryta a při odstraňování povodňových škod dostat těžkou techniku v případě potřeby až do koryta řeky. Cyklostezka tedy musí mít takovou nosnost, aby při výkonu našich povinností nedocházelo k jejímu poškození či poškození hráze," zdůvodnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Na tuto část cyklostezky by možná už za pár let měla navázat další. Propojit má Velké Pavlovice s Rakvicemi. "Jsme ve fázi plánování. Rádi bychom navázali na Pavlovské. Naši část trasy bychom vedli po hrázi Trkmanky, po takzvané Svodnici. Dálnici ani silnici 425, kterou cyklostezka protne, křížit nebudeme. Jsme schopní využít mosty nad korytem řeky Trkmanky, pod kterými je dostačující prostor pro stezku," přiblížil rakvický starosta Radek Průdek.

Pro křížení cyklostezky s železniční tratí by pak Rakvičtí využili prostoru pod mostem, v jehož blízkosti se dříve nacházela skládka odpadů. "Cyklisté by se tedy před příjezdem do Rakvic o kousek vrátili směrem na Hustopeče. Tato varianta je bezpečnější, a navíc nám pomůže i spojit dvě zatím ještě oddělené části obce," uvedl starosta Průdek.

Projekt cyklostezky s pouze zpevněným povrchem má mít vedení k dispozici začátkem příštího roku.

Cyklostezka:
* Původně měla výstavba cyklostezky z Velkých Pavlovic k Rakvicím-Trkmanicím vyjít na 25 milionů
* Kvůli opravám hrází se může vyšplhat až na 40 milionů
* Město podalo žádost o dotaci, stavět se má snad příští rok
* Na tuto část cyklostezky naváže další, propojit má část Trkmanic s Rakvicemi

Zdroj: Břeclavský deník / Autor: Iva Haghofer / 1.11.2019