Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Čištění a vázání kukuřice

Vinobraní pomalu končí a hned po něm následují další podzimní práce, aby se vše stihlo před příchodem zimy. Jednou z mizejících podzimních prací je i sklizeň a "šústání" kukuřice malopěstiteli.

Klasy kukuřice se opatrně vyloupnou z šustí, zanechají se jenom dva listeny a za ně se klasy po dvou nebo po čtyřech váží k sobě a věší na ráhýnko, aby doschla. Vždyť kukuřice je, zvláště v zimě, nezbytnou součástí jídelníčku drůbeže, králíků i vepříků.

 

Kukuřice "známá neznámá"

Kukuřice nás doprovází v průběhu celého dne. Jen si to představte. Ráno si k snídani dáte kukuřičné lupínky, k obědu se napijete koly slazené kukuřičným sirupem, domů odjedete v autě, které je poháněno kromě jiných látek i etanolem, vyráběným z kukuřice. Večer nakrmíte psa suchou stravou, jejíž součástí je pochopitelně opět kukuřice. Večeři si možná připravíte na rostlinném tuku z kukuřice, pak si dáte skleničku něčeho dobrého k pití (bourbon je z kukuřice). Smetí vynesete v ekologickém pytli vyrobeném z kukuřičných vláken. A nakonec si vyčistíte zuby pastou ochucenou sorbitolem, sladkým práškem, vyráběným opět z kukuřice.

A stále to ještě není všechno. Kukuřice souvisí s výrobou takových věcí, jako je lepidlo, konzervy, čistidlo na boty, tužky, inkoust, baterie, hořčice, zmrzlina, aspirin, barvy, kosmetika a tak dále.

Kukuřičný olej se používá při výrobě margarínu, majonézy, salátových dresingů, omáček a instantních polévek. Kukuřičné vlákno je využíváno při výrobě papíru a textilií a rovněž jako zdroj dextrinu, který je potřeba do lepidel, sirupů či piva. Dextróza je přídavkem arašídové pomazánky, broskví v konzervě, hot dogs nebo třeba dětské stravy.


 

Fotogalerii z "šústání" kukuřice otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2012 Věra Procingerová

23-10-2012 PV