Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

CHLÉB - "Boží dar" i věc samozřejmá

Zítra, tedy 16. října, si celý svět připomene „Světový den chleba“. Spotřeba, jehož dějiny jsou dlouhé jako lidstvo samo, je třeba dle organizace FAO téměř 350 milionů tun ročně. V České republice chléb a pekařské výroby tvoří významnou část potravinového příjmu (1/3) a proto si zaslouží velkou vážnost a úctu. Chléb – pro někoho věc naprosto samozřejmá a pro jiného „Boží dar“.

V České republice máme dlouhou a bohatou tradici výroby kvalitního chleba a patříme, spolu se sousedními státy (Německo, Rakousko, Polsko a pobaltské státy), k zemím, kde chléb sehrával velmi významnou roli nejen ve výživě obyvatelstva, ale i v jejich historii a kultuře.

Chléb představuje nezastupitelný zdroj výživy – je potravinou velmi biologicky hodnotnou, je zdrojem vitamínu B, železa, vápníku a samozřejmě vlákniny, které je v naší stravě stále nedostatek. Za 20 let klesla spotřeba chleba v České republice o 23% a v současné době se pohybuje na jednoho obyvatele 50 kg za rok.

V mém profesním životě v oboru jsem napekl hodně chleba a vždy jsem k této základní potravině měl úctu a snažil jsem se ji dělat co nejlépe. K tomu vedu i kolektiv spolupracovníků.

Jaroslav Pešák

 

Chléb z pekárny Jaroslava Pešáka

 

Foto © Karolína Bártová

 

15-10-2010-BK