Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Chasa přivezla máji, zítra ji postaví

Typickým symbolem jihomoravských krojovaných hodů, naše město nevyjímaje, je mája. Tenký, štíhlý a řádně očištěný vysoký kmen stromu, na jehož konci se zelená pestrobarevnými pentlemi ozdobený vršek. Mája se staví vždy v pátek v podvečer, necelé dva dny před samotným zahájení hodů.

Máji, kterou stárci společně s chasou přivezli ve čtvrtek v odpoledních hodinách ze ždánického lesa musí do zítřejšího večera připravit a nazdobit. Před ručním stavěním je nutné máji řádně opracovat a připravit, což je práce jak pro mužskou, ale i pro ženskou část chasy. Hoši kmen odkorní a provedou spoje jednotlivých částí. Děvčata se pak věnují zdobení vršku.

Stavění hodovní máje je důležitou událostí a nezbytně vyžaduje vydatnou pomoc početné skupiny silných a fyzicky schopných mužů. Proto je stejně jako rok co rok opět vyzýváme, aby se zítra, v pátek 17. srpna 2018 v 18.00 hodin dostavili v co nejhojnějším počtu za sokolovnu. Přijďte pomoci, každé ruky bude třeba! Děkujeme Vám!

Zároveň Vás všechny co nejsrdečněji zveme na VELKOPAVLOVICKÉ HODY roku 2018!
* pozvánku najdete po kliknutí ZDE

Chasa přivezla máju

Text a foto: Věra Procingerová / 16.8.2018