Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Chasa přivezla hodovní máju, zítra ji postaví

Pomyslným prvním krokem dlouhé štafety, která se ponese přes stavění máje, samotné trio hodovních dnů až po hodky, je okamžik, kdy mužská část chasy přiveze do města hodovní máju.

Právě to se stalo jen před několika málo okamžiky, ve čtvrtek dne 15. srpna 2019. Mája je nyní složena za sokolovnou. Během dnešního a zítřejšího dne ji hoši očistí, poté dívky nazdobí vršek a zítra navečer bude postavena.

Stejně jako v letech minulých byli i letos stárci s chasou vybírat strom vhodný pro velkopavlovickou máju v nedalekém Ždánickém lese na Kyjovsku. Dopravu máje do města již také tradičně a velmi ochotně zajistil pan Pavel Cvan, kterému tímto ještě jednou chasa moc děkuje.

Mája je vlastně nejviditelnějším a nejtypičtějším symbolem jihomoravských krojovaných hodů. Lze ji zahlédnout už z velké dálky, díky osvětlení dokonce i v noci. Při příjezdu do města či obce její přítomnost značí, že se zde právě konají hody. 

Postavení hodovní máje je náročné a nezbytně vyžaduje vydatnou pomoc početné skupiny silných a fyzicky zdatných mužů. Proto je opět vyzýváme, aby se zítra, v pátek 16. srpna 2019 v 18.00 hodin dostavili v co nejhojnějším počtu za sokolovnu. Přijďte pomoci, každé ruky bude třeba! Děkujeme Vám!

Chasa přivezla hodovní máju

Text a foto: Věra Procingerová / 15.8.2019