Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Chasa přivezla hodovní máju, zítra ji postaví

Neodmyslitelnou rekvizitou jihomoravských krojovaných hodů je mája. Tenký, štíhlý a řádně očištěný vysoký kmen stromu, na jehož konci se zelená pestrobarevnými pentlemi ozdobený vršek. Mája se staví vždy v pátek podvečer, necelé dva dny před zahájení samotných hodovních slavností.

Stejně jako v letech minulých byla i letos mužská část velkopavlovické chasy vybírat strom vhodný pro máju v nedalekém Ždánickém lese na Kyjovsku. Dopravu máje do města již také tradičně a velmi ochotně zajistil pan Pavel Cvan, kterému tímto chasa velmi děkuje!

Před ručním stavěním je nutné máju řádně opracovat a připravit, což je práce jak pro mužskou, ale i pro ženskou část chasy. Hoši vždy odstraní z kmene nežádoucí větvičky, kůru, vyhladí nerovnosti a provedou spoje jednotlivých částí. Děvčata se pak věnují estetičtější stránce - zdobení zeleného vršku a věnce.

Stavění hodovní máje je důležitou peripetií a nezbytně vyžaduje vydatnou pomoc početné skupiny silných a fyzicky schopných mužů. Proto je stejně jako rok co rok opět vyzýváme, aby se zítra, v pátek 12. srpna 2016 v 18.00 hodin dostavili v co nejhojnějším počtu za sokolovnu. Přijďte pomoci, každé ruky bude třeba! Děkujeme Vám!

Zároveň Vás všechny co nejsrdečněji zveme na VELKOPAVLOVICKÉ HODY roku 2016!

* pozvánku najdete po kliknutí ZDE

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerii z přivezení hodovní máje do Velkých Pavlovice
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2016 Věra Procingerová

 

 

 


11-08-2016-BK