Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Četlo se dětem ve školce i ve škole

Protože pořád platí, že číst dětem je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte. A v dnešní uspěchané době to platí mimořádně, protože děti čtení milují, ať už jim čtete cokoliv. Víte proč?

Protože při čtení je nemůžete „ošidit“, nemůžete zároveň číst a mezitím uklízet, řešit pracovní e-maily nebo stíhat jinou povinnost. Číst jim vyžaduje veškerou vaši pozornost a děti si celou pozornost zaslouží. A nemusí jim číst jen rodiče, ale i prarodiče, sourozenci nebo učitelky ve školce. Nebo já, knihovnice.

Proto jsem se v rámci projektu Celé Česko čte dětem vydávala v listopadu s knihou a s příběhy rovnou za dětmi – do školy i školky. 

V pondělí 11. listopadu jsem četla školákům v družině pověst o Horymírovi. Protože na den svatého Martina to prostě chtělo příběh o bílém koni. A za čtení mě obdarovaly kromě nadšení a radosti i tím, že pak namalovaly obrázky k tématu, které jsou vystavené v knihovně.

A četlo se i ve školce, se dvěma zimními příběhy jsem prošla všech pět tříd a četla dětem zimní příběh než se uložily k odpolednímu spánku.

Příběh o sněhové vločce si přišly poslechnout i děti z místní Montessori školky Klíček k radosti, které však daly přednost návštěvě knihovny. A protože se nechystaly jít po čtení spát, měli jsme čas i na aktivity související s textem knihy. Takže děti hledaly stejné vločky a zkoušely si, jaká fuška bylo dřív nosit lampion tak, aby vám díky svíčce uvnitř neuhořel.

A listopadovým čtení to jen začalo, protože při čtení před spaním paní učitelky zjistily, že spousta dětí neví, že v našem městě knihovnu máme a k čemu slouží. Takže jsme se to rozhodli společně napravit.

A tak dnes, ve středu 4. prosince 2019, do knihovny zavítala třída Kuřátek s paní učitelkou Zigovou a paní učitelkou Pilátovou. Děti se dozvěděly, k čemu knihovna slouží a jak to v ní vlastně funguje – že knihy jsou nikoho a vlastně všech. I když některé si myslely, že jsou úplně všechny paní knihovnice.

Navíc si mohly vyzkoušet, že umí knihovnice najít knížku na jakékoliv téma, která je jen napadlo. Samozřejmě přišlo i na čtení, jinak to v knihovně ani nejde.

A taky byly děti jedny z prvních, kteří mohli obdivovat v knihovně náš adventní knihostromeček.

Městská knihovna * Děti ze třídy Kuřátka si četly v knihovně

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny Velké Pavlovice / Foto: Věra Procingerová / 5.12.2019