Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Cesta za poznáním... KLÁŠTER ZELENÁ HORA

První písemná zmínka o Velkých Pavlovicích pochází z roku 1252. V dokumentu se uvádí, že tehdejší majitel obce Pavlovice pan Boček z Obřan dává část vinného desátku cisterciáckému klášteru ve Žďáře.

S fotoaparátem na rameni jsme se zvědavi vydali po stopě pana Bočka do Žďáru.

Cisterciánský klášter je významná historická stavba. Klášter byl založen v roce1251. U zrodu stavby stál nám dobře známý pan Boček z Obřan. Klášter svému účelu sloužil až do Josefínských reforem, tedy do roku 1784. Následně byl přeměněn na zámek.
Největší rozmach klášter zaznamenal za řízení opata Václava Vejmuly v 18. století. Nesmazatelnou stopu ve Žďáře zanechal významný architekt Jan Blažej Santini. S jeho jménem je spojen unikátní barokní poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tento stavební a historický skvost je zapsán do seznamu světového kulturního dědictví Unesco.

My jsme do Žďáru z Velkých Pavlovic vinný desátek sice nepřivezli, ale přesto jsme si dovolili  odvézt plno dojmů a hezkých fotografií.

Text: Miroslav Grégr

 

Fotogalerii z prohlídky kláštera na Zelené hoře
otevřete kliknutím na obrázek....

 

Foto © 2010 Miroslav Grégr

02-08-2010 PV