Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Červené víno - lék, který chutná

Červené víno se opět ukázalo ve svém lepším světle jako nápoj s látkami s blahodárnými účinky na lidské zdraví. Nejenže je v malém množství vhodnou prevencí rakoviny a stárnutí, ale pomoci prý může také při léčbě diabetu typu 2. Mok z červených hroznů totiž obsahuje látku resveratrol - antioxidant, který potlačuje rezistenci vůči inzulínu.

Vyplývá to ze závěrů studie čínských expertů z Šanghaje zveřejněné v říjnovém čísle odborného časopisu Cell Metabolism.

Inzulín je hormon trávicího systému, který řídí obsah cukru v krvi. Když se tělo během života stane vůči inzulínu necitlivé (např. nezdravým životním stylem), mluvíme o inzulínové rezistenci a vzniku diabetu typu 2. Tím se také liší od typu 1, kdy tělu inzulín chybí zcela a musí se podávat injekčně.

Podle čínských vědců resveratrol omezuje inzulínovou rezistencí u myší a mohl by mít stejné účinky také u člověka.

Jenže pitím červeného vína by se dostatek resveratrolu pro léčbu diabetu typu 2 do těla nedostal. Člověk by musel totiž denně vypít tři litry tohoto nápoje. A to by výrazně převážily negativní účinky alkoholu, takže pozitivní působení by se minulo účinkem.

Antioxidant resveratrol se nachází v hroznech, malinách, arašídech a dalších typech rostlin.