Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Červená vína z Velkopavlovicka zazářila v Národní soutěži vín

Zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a hodnoticí komise vyhlásili krátce po dokončení druhého závěrečného kola hodnocení výsledky Národní soutěže vín, nejvyšší soutěže vín v České republice. Šampionem, tedy vůbec nejlépe hodnocených vínem celé soutěže, se stal pro rok 2011 Veltlínské zelené výběr z hroznů 2009 ze Zámeckého vinařství Bzenec s.r.o.

Titul Šampiona byl stejně jako tituly vítězů jednotlivých kategorií vyhlašován letos vůbec poprvé. Šampion Národní soutěže vín Veltlínské zelené výběr z hroznů 2009 ze Zámeckého vinařství Bzenec s.r.o. se zároveň stal vítězem kategorie suchých a polosuchých bílých vín. Jako druhé nejlepší víno této kategorie byl odbornou komisí vyhodnocen Sauvignon pozdní sběr 2009 z vinařství Vinselekt Michlovský a.s.. Třetí místo pak získal Müller Thurgau pozdní sběr 2009 z firmy Moravíno s.r.o..

Mezi červenými nejvíce zazářilo Rulandské modré výběr z hroznů 2009 z vinařství Patria Kobylí a.s.. Druhé místo získal Merlot pozdní sběr 2009 z firmy Vinium a.s. a třetí místo připadlo vínu Alibernet pozdní sběr 2009 z Vinařství u Kapličky s.r.o..

V kategorii bílých polosladkých vín zvítězil Sauvignon výběr z hroznů 2009 z Vinařství Josef Dufek. Druhé místo získal Hibernal pozdní sběr 2009 z vinařství Horákova farma a.s. a třetí místo patří Chardonnay výběr z hroznů 2009 ze Střední odborné školy vinařské a středního odborného učiliště zahradnického Valtice.

V kategorii sladkých vín se porota shodla na Ryzlinku rýnském ledovém vínu 2009 firmy Znovín Znojmo a.s.. Druhé místo získalo Chardonnay slámové víno 2007 z vinařství Vinum Moravicum a.s. a třetím nejlépe hodnoceným sladkým vínem se stalo Sylvánské zelené ledové víno 2009 z Rodinného vinařství Košut s.r.o..

Nejlepší kolekci vín do soutěže přihlásila firma Vinařství Josef Dufek.

V prvním kole Národní soutěže vín bylo na základě nominací z podoblastních předkol hodnoceno 498 vín, ze kterých postoupilo 200 do 2. kola, které proběhlo 11. ledna v Praze.

Kromě titulů Šampiona a vítězů jednotlivých kategorií byla vybrána dle jednotlivých vinařských oblastí a podoblastí ČR také stovka moravských a českých vín pro rok 2011, oceněných titulem „Salon vín České republiky“. Tato kolekce našich nejlepších vín bude vyhlášena při otevírání celoroční degustační expozice Salonu vín České republiky na zámku ve Valticích dne 25. února 2011


Vinařské oblasti jsou v České republice dvě – vinařská oblast Morava a vinařská oblast Čechy. Vinařská oblast Čechy se dále dělí na Mělnickou a Litoměřickou podoblast a vinařská oblast Moravy se skládá ze Znojemské, Mikulovské, Velkopavlovické a Slovácké podoblasti. Každá z oblastí a podoblastí má své specifické půdní a klimatické podmínky, dává vína s rozdílnými charaktery a ještě více tím obohacuje už tak velmi široké spektrum pěstovaných odrůd na našem území.

 

18-01-2011 PV