Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

"Celé Česko čte dětem", i ve Velkých Pavlovicích

V tom případě nemůže zůstat stranou ani Městská knihovna Velké Pavlovice. Letos nabídla knihovnice tuto aktivitu velkopavlovické základní škole již potřetí. 

Pochopitelně bez zájmu vedení a pedagogů školy by celá příprava čtení uplynula bez povšimnutí. Naštěstí dostala knihovna možnost čtení pro žáky 2. až 4. ročníků připravit jako součást programu na letošní Týden knihoven.

Vzájemnou spolupráci vidíme jako skutečně smysluplnou, protože čtení si vyslechlo více než 80 dětí. Naproti tomu knihovnice se snaží na oplátku dětem přiblížit špičková díla současné české literární tvorby pro děti. Vybírá laskavé, optimistické příběhy s dobrým koncem, které mají děti jednak pobavit, jednak pohladit po dušičce. 

Pro „druháčky“  přišla letos v pátek 7. října číst z knížky Zuzany Šmerglové „Za chalupou špačci dupou“. Kouzelné vyprávění o rodině Šťastných, která si koupila venkovskou chalupu už předem napevno obydlenou malou šedou myší. V knížce poznávají děti život rodiny, život na venkově i jednotlivá roční období. Není pak vůbec divné, že v závěru knížky spolu slaví Vánoce tatínek Šťastný Rudolf, maminka Šťastná Jarmila, děti Šťastný Emil a Šťastná Amálka a s nimi Šťastná myš.

Ve třetích a čtvrtých třídách nabídla knihovnice dětem příběh trošku podobný předchozímu, a přece zcela odlišný . V úterý 5. října a pak ve středu 12. října četla z knížky Alžběty Dvořákové „Herkules a strašidla“. O mladých manželích, kteří s sebou na venkovský statek přivezli rozmazleného tlustého městského kocoura Herkula. Na statek, ve kterém opravdu bydlelo 5 smutných kočičích strašidel. Díky přátelství s toulavou kočičkou Komtesou nakonec spolu strašidla vysvobodili a Komtesa našla nový domov.

Společně s pedagogy základní školy je závěrečný efekt aktivity umocněn ještě výstavou výtvarných prací, které  děti vytvoří na témata, která  při četbě slyšely. Příbuzní a ostatní čtenáři si tak mohou v městské knihovně prohlédnout opravdu krásné dětské kresby.

Více o projektu "Celé Česko čte dětem" na * www.celeceskoctedetem.cz

Text: Mgr. Dana Růžičková, knihovnice Městské knihovny Velké Pavlovice / Foto: Archiv ZŠ Velké Pavlovice / 21.10.2016 

Městská knihovna & ZŠ * "Celé Česko čte dětem"