Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Část četby pro školáky i maturanty je online a zdarma

Co s povinnou četbou, když knihovny zavřely? Dílo Čapka, Erbena, Shakespeara či Němcové si všichni mohou přečíst zdarma a online. Stačí vědět kde. 

Mnoho školáků či studentů s uzavřením škol totiž dostaly kromě samostudia i seznam povinné četby. Někteří maturanti zas chtěli využít tento čas k dohnání četby knih k blížící se zkoušce. Jenže knihovny jim nařízení vlády zavřelo jen pár dní po školách. A co teď?

Řešením nejen pro ně, ale i pro dospělé čtenáře, kteří si teď zoufají, že nemají co číst v době, kdy nemohou téměř vytáhnout paty z domu, jsou e-knihy, nebo-li elektronické knihy. Jsou dostupné online a množství z nich je dnes zdarma. A nepotřebujete k tomu čtečku knih, postačí vám běžné elektronické zařízení jako tablet, telefon či počítač. 

A kde tedy knihy najít? 

E-knihovna Městské knihovny v Praze 
Zde najdete volně přístupné e-knihy především českých autorů (K. Čapek, Němcová, Hrabal, Škvorecký, Viewegh,..), ale i některých současných autorů. Stáhnout zde můžete známá dramata, ale i světovou klasiku (Velký Gatsby, Petr a Lucie, Utrpení mladého Werthera). E-knihy jsou zde rozděleny tematicky – jako například Top četba k maturitě či Top dramata a  tituly zde můžete číst buď online, nebo si je bez registrace stáhnout.

Česká elektronická knihovna - Poezie 19. a počátku 20. století 
Databáze, která zpřístupnila 1700 knih česky psané poezie z období 19. a začátku 20. století. Takže jsou zde díla K. H. Máchy, K. J. Erbena, Jana Nerudy, Antonína Sovy, K. Havlíčka Borovského, Petra Bezruče, Jaroslava Vrchlického a mnoha dalších. Stačí jen vyplnit povinnou registraci, která je zdarma.

Aktuálním počinem v čase, kdy knihovny musely zavřít, je rozcestník #Knihovnyprotiviru, který zjednodušuje vyhledávání elektronických dokumentů a zpřístupňuje množství elektronických zdrojů, které mohou čtenáři sledovat, ale i poslouchat online. Zde najdete rozdělení e-knih podle věku: pro děti a mládež, pro VŠ studenty, pro dospělé a nakonec pro seniory. Pomocí vyhledávače si můžete najít třeba detektivní romány Jana Cimického nebo román Radky Denemarkové Peníze od Hitlera. 

Samozřejmě jako knihovnice nedám dopustit na klasické knihy, ale když situace nyní neumožňuje jít si je půjčit do knihovny, je varianta elektronických knih skvělá náhrada. Nejlepší pro vaše oči je samozřejmě číst knihy prostřednictvím čtečky knih (v tom případě stáhněte formát e-knih: EPUB, MOBI). Jenže čtečku má málokdo, tak aspoň použijte ke čtení větší zařízení - monitor počítače, notebooku nebo aspoň tablet. Do telefonu lze samozřejmě také stahovat e-knihy, ale vzhledem k velikosti to není vhodné na delší čtení. Pro tyto el. zařízení použijte formát PDF ke stažení.

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny Velké Pavlovice / 23.3.2020