Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Čas zabíjaček obrazem

S příchodem zimy nastal čas domácích zabíjaček. V minulosti bylo téměř samozřejmostí, že v každé chalupě se v chlívku tísnil pašík, nebo li vepř domácí. Domácí zabíjačka byla nedílnou součástí každé rodiny na vesnici i v malých městech. U této akce se sešla spousta známých i sousedů, kteří si při domácí pálence pochutnali na prasečích laskominách a družně si poklábosili.

Generace, která byla na domácí zabíjačky zvyklá pomalu odchází a vykrmit vepříka není zas tak lehké. Dnes už jen nostalgicky vzpomínáme na velkopavlovické řeznické legendy, které byly mistři nože, chutě, dobré nálady, vlastních gegů a citátů, které ve veřejnosti kolují dodnes. Připomeňme si namátkou tyto osobnosti cechu řeznického: František Krejčiřík, Josef Šťavík, Olin Hájek, Olin Kalus a mnoho dalších. Každá domácnost měla léta letoucí svého řezníka, na kterého nedala dopustit. Slávu zabijaček položilo na lopatky zvyšující se pohodlí současné generace, vyšší životní úroveň, při které není nutné vlastní živočišnou výrobou přispět do rozpočtu domácnosti a dostatečný sortiment těchto lahůdek v obchodní síti.

Dnes se zabíjačka dělá spíše jako společenská událost pro radost. Zabíjačka je nyní k vidění v gastronomických zařízeních, mnohdy i jako zabíjačka veřejná. Vzniká tak nový fenomén folklóru v gastronomii, přitažlivý pro turisty ale i pro místní, kteří si nostalgicky obnoví své vzpomínky, jak to s tou mastnotou bylo u nich doma.

Naše videobrázky jsou ze zabijačky veřejné v restauraci Vinopa ve Velkých Pavlovicích kde si skupina štamgastů v posledních letech pořizuje vykrmeného pašíka. Chuť na ovárek je pořád stejná jako v minulosti. I tou štamprličkou se zabíjačka stále začíná ...

Kamera, text, výroba: Videostudio Grégr Velké Pavlovice

 

Mate-li chuť, pusťte si videoreportáž se zabijačkou i se slovíčkem
současného mistra Josefa Švejdy

 

09-12-2010 PV