Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

ČARODĚJNICKÝ REJ v hodině dvanácté!

Magií opředený poslední den dubnového měsíce je od nepaměti považován den ohňů a čarodějnic, které se po padnutí soumraku slétají na pravý čarodějnický sabat. Jak si však takového svátku užít, když jste školkou povinní a musíte být ještě před sluncem západu v kanafasu? Ve školce to vyřešili vskutku kulantně – spálili si svou vlastnoručně vyrobenou čarodějnici těsně před polednem!

V rámci dopolední vycházky vyrazily děti s malou veselou čarodějnicí za nový lesopark, kde si založily ohýnek. Paní učitelky dětem vysvětlily, že se musí okolo táboráku v přírodě udělat kamenný prstenec, aby se oheň nemohl nekontrolovatelně rozhořet. Každý z malých školkaříků pak vyndal ze svého batůžku z domu přinesené dřevěné polínko, přiložil a ohýnek začal zvolna plápolat.

Nejdříve si děti povyprávěly o tom, jaký vlastně dnes svátek slaví. Dověděly se, že se tuto noc otevírají jeskyně a podzemní sluje plné pokladů, ale především, že se upálením čarodějnice vítá jaro a oslavuje nadcházející plodné období plné nového života. 

Děti se sešly kolem rudě plápolajícího ohně, sborově přednesly tajuplné zaříkávadlo a čarodějnici vhodily do ohně. Po chvíli lehla popelem, nebylo po ní ani památky. Doufejme, že s ní už nebude ani památky také po letošní předlouhé studené zimě!

Nakonec paní učitelky ohýnek vzorně uhasily, společně s dětmi zahladily stopy po svém čarodějnickém rejdění a vydaly se zpět do školky na voňavý oběd.

A pak že se nemůžou pálit čarodějnice o pravém poledni! Když se chce, všechno jde!

 

Fotogalerii z pálení čarodějnic dětmi z mateřské školy
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2010 Karolína Bártová

 

30-04-2010-BK