Starodávný obyčej praví, že první květnový den se nad našimi obcemi zatřepotají pestrobarevné mašle uvázané na vysokém kmeni – májce. Ozdobené smrky, borovice či jedle symbolizují definitivní vládu jara a ohlašují měsíc lásky.
Májky se stavěly pod okny dívek na vdávání, aby tak mládenci dali najevo celé vesnici, která je jejich vyvolená. Velkou hanbou pro děvče bylo, když se pod jeho okénkem neobjevila májka ani jedna. To pak všichni věděli, že o dívku žádný chlapec nestojí a zůstane "na ocet".
K prvnímu máji se rovněž traduje, že dívka, kterou na prvního máje nikdo nepolíbí, do roka uschne. Líbat se má pod rozkvetlým stromem, nejlépe jabloní. Kolik děvčat skutečně uschlo, žádné vědecké studie nezaznamenaly, přesto zrovna tenhle zvyk přežívá. Opentlené májky, většinou břízky, stojí u domů jako dříve celý měsíc.
Ve Velkých Pavlovicích se zachovává prastarý zvyk, kdy se v noci ze 30. dubna na 1. května v zahrádkách před domy staví májky převážně „úřadujícím“ stárkám, sklepnicím a dívkám z chasy a také coby výraz úcty nebo lásky k děvčeti.
Srdce Karla Hynka Máchy, oslavujícího ve své básni "Máj" lásky čas, by z velkopavlovických zamilovaných slastně a tiše zaplesalo!
Za fotogalerii májek, kterými jsou Velké Pavlovice od prvomájové noci posety, děkujeme vždy všímavému a akčnímu fotografovi panu Oldřichu Otáhalovi!
Tradice a jejich udržování * Májky zamilovaných před domy mladých svobodných dívek
Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal / 3.5.2023