Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Běžte si za svými sny aneb Důvod založení vlastní organizace EUth Together

V posledních pár letech se setkávám s tím, že většina kreativních lidí je přinucena mít pouze dvě možnosti. Jít pracovat do korporátu a uživit se prostřednictvím svých kreativních nápadů, ale pracovat pro někoho a tvořit jméno danému člověku nebo dané firmě. 

Druhá možnost je si tvořit své malé projekty, které však nebudou nikdy zaplaceny a člověk tak musí hledat jinou práci v odlišném oboru, která by mu finančně pokryla výdaje, avšak daná práce nebude zaměstnance bavit. Je tento systém nastaven správně? Je potřeba umění na našem světě?

Dle mého názoru umění potřeba je. Já jako kreativní duše, která miluje poznávat nové kultury a vytvářet nový obsah nejen pro mladé, jsem si prošla také tím peklem, když člověk ví, že to co dělá nebo dělat chce dává smysl, ale nemá na to finanční prostředky. 

Z tohoto důvodu jsem založila stránku jménem EUth Together pro mladé kreativní studenty, kteří chtějí pro sebe udělat něco víc a chtějí mít užitečné informace na jednom místě. Začali jsme od nuly. S tím, co jsem věděla že umím a to bylo spojit lidi díky cestování. Projekty Erasmus plus jsem objevila díky mému nadšení pro malbu na Gymnáziu ve Velkých Pavlovicích, kde jsem byla vybrána na desetidenní kurz, kde jsem měla možnost poznat padesát dalších nápaditých hlav. Díky tomu jsem si uvědomila, jak jsou jazyky důležité a na další projekt jsem jela za necelé dva měsíce. 

Po roce cestování a poznávání nových možností, jaké projekty je možné díky NGO vytvořit a posílit tak i umělecké myšlení v České republice, jsem se rozhodla jednu takovou organizaci na projekty Erasmus plus založit. Po necelých dvou letech se přidalo na tento profil 11.500 účastníků a já jsem moc ráda, že díky tomuto si můžeme navzájem sdílet důležité stáže, workshopy, podporovat menší projekty prostřednictvím sdílení obsahu a další.

Má otázka ale zní, jestli takových stránek pro studenty by nemělo být více? Proč jsou peníze z Evropských fondů na jiné aktivity a na to, aby se sdílely všechny důležité akce a události pro studenty ne? 

Mé heslo vždy znělo "Bez práce nejsou koláče", a proto to chci změnit. Mým cílem je, aby Česká republika nebyla zatížena stereotypy, ale snažila se jít novým, moderním věcem naproti. Mít úctu k tradici a historii je také jedna z důležitých částí, ale tu bez dosahu i na sociálních sítích nedocílíme. Je potřeba jít s dobou a snažit se naslouchat ostatním. 

Zajímavé osobnosti města * Sarah Horáková, zakladatelka organizace EUth Together

Text: Sarah Horáková / Foto: Soukromý archiv Sarah Horákové / 27.5.2024