Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Besídka MgA. Zbyňka Bílka jako z pláten kin

Jako na koncertě skladeb z filmových melodií si mohli připadat všichni ti, kteří se zúčastnili o posledním květnovém dni besídky žáků Základní umělecké školy Velké Pavlovice, tentokrát třídy pana učitele MgA. Zbyňka Bílka.

Zazněla zde řada snad těch nejznámějších a nejoblíbenějších písniček z pohádek, které již takřka zlidověly, ale také hudební díla doprovázející trháky filmových pláten, klasické skladby předních hudebních skladatelů či úplně obyčejné, o to však krásnější a po duši hladící, lidové písničky.

Zahráli je zde kluci a holky, kteří pravidelně navštěvují velkopavlovickou ZUŠ a učí se zde pod vedením pana učitele hrát na rozličné hudební nástroje. Převažují dechové – flétny, trumpeta, baskřídlovka, ale také klavír či bubny. Pan učitel Bílek se má co ohánět. K letošní jarní besídce připravil velmi početnou třídu čítající sedm chlapců a osm dívek všech věkových kategorií, se kterými nacvičil celkem třicet sólových skladeb tři komorní vystoupení.

Nejen za tento obdivuhodný výkon, ale vůbec za celoroční náročnou práci, přišla panu učiteli s překrásnou kyticí v ruce poděkovat ředitelka ZUŠ V. Pavlovice paní Milena Karberová. Ve své řeči nezapomněla vyzdvihnout náročnost práce učitele hudby, kterému se ve třídě dnes a denně střídají děti nejrůznějšího ražení, povah a věku. Každé dítě je jiné, každé je ojedinělý originál a každé potřebuje individuální zacházení a přístup. Najít si správnou cestu k rozevlátému bohémovi, provrtat se do uzavřené nedobytné skořápky stydlivé duše či zkrotit bouřlivé emoce puberty, to je prostě kumšt. A tomu jsou učitelé napříč všemi obory a stupni školství vystaveni celý svůj profesní život. Proto je můžeme jen obdivovat a smeknout.

Ostatně, stejně jako před samotnými dětmi. Vždyť předstoupit před plný sál zvědavého publika, to chce nemalé množství kuráže, jen si představte ve stejné situaci sami sebe… Děti se díky studiu hry na hudební nástroj naučí nejen tento nástroj ovládat, ale také ovládat sami sebe, pracovat se svými emocemi, trémou. Což je ohromný vklad do života.

Paní ředitelka upřímně poděkovala také rodičům, za to, že své děti vedou k hudbě, dohlížejí na pravidelné cvičení, za jejich účast i dalších rodinných příslušníků na besídkách a vůbec, za celkovou podporu.

ZUŠ * Besídka třídy MgA. Zbyňka Bílka

Text: Karolína Bártová / Foto: Karolína Bártová / 1.6.2018