Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Beseda se spisovatelem Markem Šindelkou

V úterý 28. listopadu 2017 se u nás na gymnáziu konala beseda s mladým spisovatelem Markem Šindelkou. Pan Šindelka nám přijel představit své dosavadní díla, kterých je zatím pět, ale určitě to není konečné číslo. Jeho prvotinou je kniha „Strychnin a jiné básně“, která je v podstatě osobním deníkem. Hnacím motorem a motivací psát dál pro něj byla Cena Jiřího Ortena, kterou za knihu získal. Jeho díla nejsou žádné veselé pohádky a nekončí happy endem, ale jak sám pan Šindelka řekl, píše to, co je aktuální a chce lidi téměř šokovat. Možná se jednou dočkáme veselé knihy, ale to je ve hvězdách. 

Tento mladý umělec získal mimo jiné také dvakrát ocenění Magnesia Litera za prózu za povídkovou knihu „Zůstaň s námi“ a novelu „Únava materiálu“, jež je jeho nejnovějším dílem. V Únavě materiálu se věnuje uprchlické tématice, kterou popisuje z pohledu dvou bratrů na útěku do Evropy. Využívá hlavně popisu a čtenáře dokáže vyloženě vtáhnout do děje, který je velmi napínavý, ale zároveň smutný. Celkové téma knihy je velmi kontroverzní a ne pro každého, ale poukazuje na strasti a nešťastné osudy lidí, kteří se snaží dostat z válečného prostředí do bezpečí. Knihu jsem přečetla a velmi se mi líbila, i když jsem měla kolem ní spoustu otázek. Na ty jsem dostala odpověď dřív, než jsem se stihla zeptat, protože pan Šindelka všechno skvěle popsal. Úryvky z knížky nám také přečetl a bylo úplně jiné slyšet scény z úst autora, než je sám číst. Myslím, že je skvělé, mít možnosti osobně se setkat se spisovateli, přiblížit si dílo a dozvědět se zajímavosti, které nikde jinde nenajdeme.  

Beseda se spisovatelem Markem Šindelkou

Text: Aneta Bílská, septima / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 29.11.2017