Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Beseda s Lubomírem Glosem

V pondělí 2. února se v zasedací místnosti městského úřadu konala druhá ze série přednášek, které ZO ČSZ Velké Pavlovice pořádá nejen pro své členy, ale i pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti. Tentokrát byla na pořadu večera beseda s panem Lubomírem Glosem z Collegium Vinitorum, jedním z našich nejpřednějších šlechtitelů révy vinné. Pan Glos vyšlechtil odrůdy Cabernet Moravia, Fratava a další odrůdy, které jsou ještě ve stádiu zkoušení.

Pan Glos se ve své přednášce věnoval především půdním podmínkám v našem regionu, přípravě půdy, jejím vlastnostem a v závislosti na kvalitě a složení půdy také výběru vhodných odrůd révy vinné. S účastníky besedy probral a porovnal vedení a spon révy vinné u nás a ve Francii, světově nejpěstovanější odrůdy révy a důležitost zelených prací a olistění ve vinici.

Včera večer se pan Glos věnoval také svým šlechtěncům a jejich vlastnostem.

Fratava byla vyšlechtěna v roce 1973 křížením odrůd Frankovka a Svatovavřinecké. Do státní odrůdové knihy byla zapsaná v r. 2008. Odrůda je odolná jak proti perenospoře tak proto oidiu, dobrá je rovněž její mrazuvzdornost a odolnost proti botritidě. Dává kvalitní a plná vína temně červené barvy, ovocně kořeněné vůně. V chuti je zralé ovoce, povidla, kořenité tóny. Víno svým charakterem a jakostí připomíná víno Svatovavřinecké, ale s nižší kyselinou, je velmi plné, extraktivní, s vysokou barvou.

Cabernet Moravia vyšlechtil Lubomír Glos v roce 1975 křížením odrůd Zweigeltrebe a Cabernet Franc. Do Státní odrůdové knihy České republiky byla odrůda zapsána až v roce 2001 a velice rychle se rozšířila do všech moravských podoblastí. Víno má tmavší granátovou barvu, ve vůni typické cabernetové tóny trávy, papriky, černého rybízu a pepře doplněné v chuti o marmeládové odstíny třešní, višní a borůvek.

Věra Procingerová


 

Fotogalerii z besedy s Lubomírem Glosem
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Věra Procingerová

 

03-02-2015 PV