Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Baloun má z Monte-Carla další zlato

Ve dnech 26. a 27. dubna 2012 se v Monte-Carlu konal již šestý ročník mezinárodní soutěže vín Femmes et Vins du Monde (Women and Wine of the World).

Jak název této prestižní soutěže napovídá, degustují zde pouze ženy, jejichž "jury" jsou složené z pěti různých skupin - colleges: Enologie (vždy předsedkyně komise), Produkce, Obchod/PR/Distribuce, Formace/Media/Sommelerie a tzv. Découverte Grand Public Oenophile, což znamená slečna či paní-milovnice vína. Hodnotí se 100 bodovým systémem podle pravidel O.I.V. a pouze 30 % z celkového počtu vzorků může získat medaile.

55 degustátorek 28 národností (Belgie, Bolívie, Burkina Faso, Česká republika, Čína, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Kolumbie, Kypr, Lucembursko, Moldavsko, Monaco, Mosambik, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Thajsko, Ukrajina, Uruguay a Velká Británie) ohodnotily přes 300 vzorků a udělily celkem 116 diplomů, z toho 3 diamantové, 27 zlatých a 86 stříbrných. Soutěže se zúčastnila vína z 21 zemí, a to z Austrálie, Bulharska, České republiky, Číny, Francie, Chile, Chorvatska, Itálie, Izraele, Jihoafrické republiky, Kypru, Libanonu, Maďarska, Německa, Nizozemska, Portugalska, Rumunska, Řecka, Španělska, Švýcarska a USA, přičemž 35 % jich pocházelo z Francie a 65 % ze zahraničí.

Paralelně s výše uvedenou soutěží zde letos znovu proběhl již tradiční Grand Concours d'Emballage o nejlepší „packaging“ neboli adjustáž, kterého se mohou zúčastnit jen oceněná vína. Jelikož mezi vystavenými vzorky jsem při tomto hodnocení zahlédla láhve zúčastněných vinařů z České republiky, věděla jsem již, že medaile (hvězdy) získala vinařství Baloun, Znovín a U kapličky, avšak jakých barev, to ještě bylo opravdu ve hvězdách... (Pozn.: udělená ocenění v soutěži Femmes et Vins du Monde jsou Novas neboli hvězdy: Nova de Diamant čili diamantová Nova tedy představuje velkou zlatou medaili, Nova d’Or zlatou a Nova d’Argent stříbrnou medaili.)

Oficiální výsledky byly zveřejněny na http://www.femmesetvinsdumonde.com/introduction/index.html, jež potvrdily mé domněnky a odhalily barvy medailí: Vinařství Baloun z Velkých Pavlovic již popáté v Monte-Carlu obhájilo své zlato (Sauvignon 2011) a navíc si odneslo ještě tři stříbrné Novy za Sylvánské zelené, Chardonnay a Ryzlink vlašský, všechna ročníku 2011. Společnosti Znovín Znojmo se sídlem v Šatově byly za jejich Tramín výběr z bobulí 2011 a Muškát moravský výběr z hroznů 2011 uděleny stříbrné medaile a Vinařství U kapličky v Zaječí získává kromě dvou stříbrných ocenění (Pálava 2011 a Sauvignon 2011) k tomu ještě vysoce ceněný diamantový diplom Nova de Diamant neboli velkou zlatou medaili za Víno Dalibor Muškát moravský 2011, což je pro naše vinařství v mezinárodním klání opravdu velkou poctou.


Více informací o soutěži a výsledcích: www.femmesetvinsdumonde.com

Helena Baker, AIWS

03-05-2012 PV