Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Badatelská soutěž na téma ŠTĚPÁN LOTRINSKÝ

Ve čtvrtek, 21.června 2012, se pětičlenné družstvo Základní školy Velké Pavlovice ve složení Zdeňka Bálková 8.A, Jirka Buchta 7.B, Jana Dofková 8.A, Pavel Krejčiřík 7.A  a Zuzka Škorpíková 8.B zúčastnilo mezinárodní badatelské soutěže na téma František Štěpán Lotrinský a jeho hospodářská činnost na panstvích Holíč, Hodonín a Velké Pavlovice.

Soutěž se skládala ze dvou částí – vědomostní a badatelské. Vědomostní část byla zaměřena na hospodářské aktivity Štěpána Lotrinského na panstvích Holíč, Hodonín a Velké Pavlovice a děti dostaly jako pomocný materiál knihu, pomocí které do této problematiky pronikly. Jako badatelský objekt si vybraly velkopavlovický zámeček.

Příprava byla velmi náročná, materiálu k historii zámečku moc není, zato o budoucnosti zámečku se děti dozvěděly opravdu hodně. Velké poděkování patří panu starostovi Ing. Pavlu Procházkovi, který je pozval na radnici a trpělivě a ochotně vysvětloval, ukazoval, jak bude zámeček vypadat a k čemu bude sloužit. A aby představa dětí byla úplnější, vzal je na exkurzi. Prošli zámeček od půdy po sklep a zájem dětí byl čím dál větší. A tak není divu, že se začaly shánět i po starých fotografiích a po všem, co by jim prozradilo taky něco víc o historii  zámečku.

Za zprávu o badatelské činnosti sklidili mladí badatelé veliký úspěch. Neztratili se ani ve vědomostní části soutěže a v animačním programu na holičském zámku se pak mohli nejen setkat s Marií Terezií, Františkem Štěpánem Lotrinským a jejich dvorem, ale taky projít chátrající, ale kdysi velmi krásný zámek, který sloužil jako letní sídlo císařského páru. Mohli se dotknout věcí, kterých se před mnoha lety dotýkal samotný císař a císařovna a v zámku jejich duch určitě zůstal.

Myslím, že děti, a to nejen naše, a jejich doprovody strávili nádherný den plný soutěžení, napětí, doteku historie a především krásné atmosféry a tak, i když jsme si neodnesli první, ani druhé, či třetí místo, určitě stálo za to se této soutěže zúčastnit a všichni budeme na ni rádi vzpomínat.

Mgr. Jaroslava Procházková - Poulíková

 

Badatelský tým ZŠ Velké Pavlovice

 

badsout_2.jpg

Foto © 2012 Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

 

28-06-2012-BK