Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Autentické vzpomínky na 2. světovou válku...

V pondělí 13. května 2013 jsme na Gymnáziu Velké Pavlovice přivítali vzácnou návštěvu – na besedu se studenty kvarty, septimy a 3.A přijel podpluk. Jan Maria Hronek. Během dvou hodin velmi poutavého vyprávění připomenul nejen odbojovou činnost za 2. světové války, ale také výchovu první republiky k vlastenectví.

Z tohoto pocitu pramenilo odhodlání bránit naši zemi i v období Protektorátu Čechy a Morava. Pan Hronek se účastnil domácího odboje na Moravě již od svých 13 let. Za tuto svoji činnost byl vyznamenán medailí za chrabrost, kterou mu – coby nejmladšímu členu brigády – udělil gen. Alois Klapálek.

Druhá světová válka je pro studenty tematikou zajímavou. Pan Hronek ale k faktům přidal také osobní postoj, nadhled, vtip a v neposlední řadě nesmírnou erudovanost. O tom, že se mu s našimi studenty besedovalo dobře, svědčí i jeho návrh: pokračovat v započaté práci příští školní rok – tentokrát na téma československé legie v Rusku.

Mgr. Pavla Míchalová


 

Fotogalerii z besedy na téma 2. světová válka s podpluk. Janem Maria Hronkem
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Archiv Gymnázia Velké Pavlovice

 

 

18-05-2013-BK