Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ars Poetica – Puškinův památník, Brno 2021

Letos studenti našeho velkopavlovického gymnázia soutěžili ve třech kategoriích a všichni se umístili na předních místech.

V sobotu 10. dubna 2021 proběhlo krajské kolo festivalu Ars Poetica – Puškinův památník, již obdivuhodný 55. ročník nejstarší literární soutěže na světě. Letos se však soutěžící  nesetkali v prostorách Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, ale každý doma u svého počítače vyčkával až soutěž, která má u nás již pětapadesátiletou tradici, začne v nové online podobě.

Po představení poroty, jíž předsedali předseda České asociace rusistů a Česko-ruské společnosti Mgr. Jiří Klapka a prorektorka Masarykovy univerzity dr. Simona Koryčánková, všechny soutěžící pozdravil Generální konzul RF A. A. Kalačov.

Několik minut po desáté hodině bylo zahájeno společné sledování zaslaných videozáznamů s vystoupeními. Celá soutěž byla moderována koordinátorkou Ruského centra Mgr. Lucii Kleinovou.

Letos studenti našeho gymnázia soutěžili ve třech kategoriích a všichni se umístili na předních místech. Naši nejmladší soutěžící v kategorii Sólový přednes kolektiv vyhráli hned napoprvé zlato. Žáci tercie - jmenovitě Žaneta Blažková, Tobiáš Baloun, Vojtěch Janošek, Kamil Kadlec, Václav  Kadlec, Lukáš Knápek a Viktorie Kolaříková - nadchli porotu svojí dramatizací básně Samovar Daniela Charmse.

Žaneta Blažková vystoupila také v kategorii sólového přednesu s dramatizací díla ruského spisovatele Viktora Dragunského Moje sestra Xenie, a byla oceněna skvělým druhým místem.

Stříbro získal také kolektiv starších studentů ze sexty, septimy a 3.A - jmenovitě Anna Drápalová, Michal Havelec, Veronika Ježková, Ivana Krmíčková, Barbora Listová, Emma Procházková, Richard Skulínek, Magdalena Švecová a Radka Valná. Porota je ocenila za originální zpracování a procítěný přednes básně Rekviem, Roberta Rožděstvenského. Žáci tercie s vítězným  vystoupením postupují do celostátní přehlídky v Praze, která  se koná každoročně 6. června v den výročí narození A. S. Puškina.

Jen epidemiologická situace rozhodne o tom, zda proběhne v Ruském středisku vědy a kultury, nebo bude mít podobu video záznamů.

Ars Poetica – Puškinův památník, který byl opět svátkem ruské kultury s  recitacemi děl ruských autorů a interpretacemi písní, každému účastníkovi zaručuje krásný zážitek především díky pestrosti programu. V letošní online podobě soutěži chyběl osobní kontakt a nenahraditelná atmosféra společného setkání, přesto si cením, že soutěž proběhla a my se jí jako každoročně zúčastnili. 

Své studenty moc chválím za to, že našli chuť věnovat se ruské literatuře nad rámec povinné výuky. Těší mne, že objevili svůj talent a prožívali radost ze společného nácviku soutěžních vystoupení.

Gymnázium * Ars Poetica – Puškinův památník, Brno 2021 - 55. ročník soutěže

Text: Mgr. Jana Lorenzová, učitelka ruského jazyka – Gymnázium Velké Pavlovice / 23.4.2021