Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

APELACE 2012 - první odborná vinařská konference v Ekocentru Trkmanka

 

Ve čtvrtek, 6. září se v prostorách Ekocentra Trkmanka sešli vinaři a odborníci v oboru vinařství na odborné vinařské konferenci s mezinárodní účastí Apelace 2012.

Téma terroir a apelací je v poslední době velmi aktuální. V České republice dosud vznikla čtyři VOC – regiony Vína Originální Certifikace. Bylo tak učiněno po vzoru francouzského AOC (Champagne, Bordeaux, atd.) nebo španělského DOC (Rioja, Jerez, atd.). Snahou je vytvořit a charakterizovat jedinečné regiony (lokality), které vytváří originální vína. Jedinečných lokalit je jistě velké množství, ale je nutné najít způsob, jak tato terroir systematicky a na odborné úrovni charakterizovat a klasifikovat.

Konferenci zahájil JUDr. Tibor Nyitray, přednášející Ing. Jan Stávek, Ph.D.,Bc. František Koudela, Ing. Petr Marcinčák, Doc. Ing. Miloš Michlovský, CSc. představili jednotlivá VOC České republiky a jejich specifikaci. Mgr. Martin Markel, Ph.D. představil VOC jako návrat k tradiční obchodní nomenklatuře a klasifikaci moravských vín, Mgr. Miroslav Havlík přednášel o fenoménu terroir v moravském vinohradnictví a vinařství pohledem historie a etnografie a Petr Jiskra o zeměpisném označení a značkách kvality. Ulrike Hager seznámil přítomné s apelačním systémem v Rakousku a ve vinařské oblasti Weinviertel a Julien Pilot s budováním apelací ve Francii.

"Značka VOC jako označení původu a kvality je vlastně návratem k tradiční nomenklatuře a klasifikaci moravských vín. Z hlediska historického vývoje jde ve skutečnosti o návrat k normálu.

Klasifikace vína na základě geografického původu má k dispozici jistě mnoho údajů exaktní povahy (o klimatu, půdě, révě, způsobu jejího pěstování a zpracování), nicméně jediným spolehlivým průvodcem se ukazuje blízká či vzdálenější minulost vinohradu a vína, chcete-li zkušenost generací. A zkuste minulost měřit či vážit! Lze ji jen vyprávět! A tak možná ani nezáleží tolik na množství vápníku v půdě či na tom, kolik energie dodá révě slunce, jako spíše na kompozici příběhu o vinohradě, z něhož jsme se napili chutného vína, tedy přirozeně takového, jež muselo být technologicky zvládnuto a naplňuje se v něm výraz daného regionu."

Mgr. Martin Markel, Ph.D.

Na závěr konference se konala degustace vín originální certifikace z Rakouska a Moravy.

 

Fotogalerii I. (Ing Přemysl Pálka) otevřete po kliknutí ZDE

Fotogalerii II. (Ing Zdeněk Karber) otevřete po kliknutí ZDE

 

Foto © 2012 Ing. Přemysl Pálka

 

6-09-2012 PV