Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

ANKETA - plesajících střídají zamilovaní, hlasujte!

Od poloviny měsíce ledna jste měli možnost zahlasovat si v naší anketě s tématikou plesové sezóny. Zajímalo nás, zda se míníte letos zúčastnit některého z plesů konaných ve Velkých Pavlovicích. Do ankety se zapojilo přesně 167 hlasujících, z jichž se 87 (51%) vyjádřilo, že ples určitě navštíví, naopak 53 (32%) z Vás plesy pro letošek vynechalo, zbytek, tedy 28 (17%) hlasů patřilo váhavým střelcům, kteří tuto možnost zvažovali. Za všechny hlasy velmi děkuje a zároveň Vás vyzýváme k účasti v další anketě.

Blíží se svátek sv. Valentýna, svátek zamilovaných, a proto se ptáme, zda jej uznáváte či zatracujete?


 

Původ svátku sv. Valentýna

14. únor je den nesoucí se ve znamení svatého Valentýna. Oslava patrona zamilovaných se do střední a východní Evropy dostala po pádu komunismu z anglosaských zemí, kde lidé svým blízkým tradičně dávají kartičky se vzkazem.

Kdo byl sv. Valentýn?

Valentýn byl kněz, který prý ve 3. století tajně oddával zamilované. V křesťanské tradici je chápán jako patron mládeže a šťastného sňatku. Jeho relikvie je uchovávána na pražském Vyšehradě.

Valentýn byl biskupem, zemřel mučednickou smrtí. Císař Marcus Aurelius Claudius zvaný Germanicus tehdy zrušil manželství, protože ženaté muže nepovažoval za dobré válečníky. Valentýn i přes zákaz prý tajně oddával zamilované páry a mužům radil, aby neopouštěli své ženy a neodcházeli do válek. Císař ho proto nechal popravit.

Svátek sv. Valentýna dnes? Láska bezbřehá nebo komerce a byznys na každém kroku?

Sv. Valentýn patří ke svátkům, které hojně využívají obchodníci k nejrůznějším nabídkám pro páry a zamilované. Speciální menu a akce nabízejí restaurace a obchody, relaxační salóny lákají na zvýhodněné čokoládové či medové masáže. I právě kvůli komerci svátek někteří lidé ignorují. Obliba svátku je zřejmá hlavně u mladší generace.

A jak to tedy máte Vy? Uznáváte u nás relativně nový svátek sv. Valentýna a slavíte, nebo jej ignorujete?
Jste zastáncem názoru, že je to krásný svátek pro zamilované, či jste zarytým odpůrcem těchto a podobných
komerčních novinek za západu?

Hlasujte v anketě, Váš názor nás zajímá a za každý hlas již nyní velmi děkujeme!

 

Karolína Bártová


 

05-02-2014-BK