Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Andersen je s VEČERNÍČKEM a dětmi kamarád, i v noci..

Víte, kdy se pod štětcem Radka Pilaře „narodil“ Večerníček? Víte, že už za pouhé dva roky oslaví půlstoletí svého nestárnoucího života na televizní obrazovce České televize? Uhádli byste, že se natočilo celkem 365 večerníčkovských seriálů, ryzího fenoménu českých dětí, přesně tolik, jako je dnů v roce? Víte, že má tento okatý klučík, mávající na nás každý večer vesele z obrazovky, své vlastní webové stránky www.vecernicek.com a že pouze jediný z Večerníčků byl natočen s herci, všechny ostatní jsou kreslené, loutkové, animované…

Je toho spousta, co se dá o Večerníčku povídat a dovědět se. A naše děti, děti z Velkých Pavlovic, které se zúčastnily už pátého velkopavlovického ročníku Noci s Andersenem, připadajícího roku 2013 na noc z 5. na 6. dubna, toho už ví skutečně víc než dost. Bohatý program plný pohádek právě z Večerníčků si pro ně pečlivě, poutavě a zábavně připravily ruku v ruce paní knihovnice Mgr. Dana Růžičková, členka o. s. Domino Mgr. Eva Sadílková a vedoucí SVČ při ZŠ Velké Pavlovice Ing. Lenka Bukovská.

 

Co to vlastně je NOC S ANDERSENEM?

Jednoduše a výstižně řečeno – jedná se o projekt, který má děti přimět ke čtení. Avšak ne příkazem „musíš“, ale otevřít dětem bránu, ukázat cestu. Nenásilně v nich vzbudit zvědavost a touhu pustit se sám do světa nekonečné fantazie, dobrodružství, vědění, čtení...

Kde se vzala NOC S ANDERSENEM?

Troška statistiky neuškodí… První ročník se odehrál v jedné jediné knihovně a to v Uherském Hradišti roku 2000. Už rok na to, tedy v roce 2001, se uskutečnila první společná noc čtyřiceti českých, moravských a slezských knihoven a to díky obrovské popularizaci Klubu dětských knihoven SKIP. V roce 2002 se zapojilo dokonce už i 72 míst v sousední Slovenské republice. V roce 2003 se spalo s Andersenem na 153 místech s účastí doslova mezinárodní – zapojila se Česká republika, Slovenská republika a nově i Polsko. No a tak bychom mohli pokračovat dál a dál, třeba až do roku 2008, kdy měly v rámci této akce premiéru i Velké Pavlovice, uskutečnil se zde totiž první ročník Noci s Andersenem.

Pro koho je NOC S ANDERSENEM určena?

Pro děti, které chtějí číst a chodí do druhé až čtvrté třídy základní školy. Vše je založeno na absolutní dobrovolnosti. Kdo chce, přihlásí se. Kapacita je vždy omezena na určitý počet účastníků (letos 17) a vězte, pořadník je plný za několik málo dnů od zveřejnění výzvy. Práce s dětmi je vždy velmi příjemná, jedná se totiž o děti, které mají o četbu a knížky skutečný zájem a to jde na první pohled okamžitě poznat. Děti jsou aktivní, snaží se, baví, dělají prostě to, co mají rády. Atmosféra bývá naprosto strhující, jedinečná a určitě nepřeháním, když napíšu, že pořadatele naplňuje pocitem opravdové smysluplnosti této činnosti.

 

Jaká byla NOC S ANDERSENEM roku 2013 ve Velkých Pavlovicích?

Jak už bylo řečeno, plná pohádek z Večerníčků. „Všechny děti potřebují pohádky. Pohádky jsou vláhou pro dětskou duši“, řekl autor mnoha pohádkových knížek, písniček a příběhů pro děti Zdeněk Svěrák. Přesně tohoto citátu se pořadatelé drželi.

Děti se prostřednictvím vyprávění, společného čtení, soutěží, kvízů, podívání se na ukázky pohádek či zpívání večerníčkovských písniček dověděly ohromnou sílu informací o seriálových postavičkách. Teď už ví, jak se „dělá“ Večerníček, kdo to na nás mluví z obrazovky, jak náročná je animace a také to, že anketu o nejoblíbenější Večerníček vyhrály v České republice Krkonošské pohádky, ale v rámci celé Evropy Bob a Bobek.

Ukázka z Večerníčku Chaloupka na vršku děti nenápadně poučila o zvycích, obyčejích a lidových pranostikách a také jim společně s do oken bušícími dešťovými kapkami připomněla, že jaro pořád „není tu“. Jak se vypořádat se studenou královnou Zimou? Stejně jako děti z večerníčkovské Chaloupky na vršku, co takhle si vynést Moranu do Trkmanky? „Proč ne?“ ozvalo se jako by ze sluchátka Macha a Šebestové a protože v pohádkách je možné všechno, najednou se objevila uprostřed knihovny Morana! Sice dorazila v negližé, ale to dětem nevadilo. Krásně si ji vystrojily, nakreslily jí smějící se obličejík, ozdobily vejce, navlékly je na šňůru jako korály a pověsily je Moraně, nebo chcete-li Mařeně, na krk.

Hurááá k Trkmance! A šup s ní do ledové vody, s Mařenou hořící v rudých spalujících plamenech! Jen si taky Zimo užij pořádné zimy, stejně jako my. My už chceme konečně sluníčkem prohřáté jaro!

Plameny hořící Morany uhasly, odplavala pryč a děti se vydaly zpět do knihovny a pomaloučku už i do hajan. Předtím si však ještě vlastnoručně připravily večeři, nachystaly si pelíšky, šuply do pyžámek, vyčistily zoubky a co by to bylo za usínání mezi regály napěchovanými pohádkovými knížkami bez pohádky? I ta samozřejmě byla a pak, dobrou noc, Andersene!

Ráno byl pro děti připraven poslední bod programu. Každý malý čtenář měl za úkol nakreslit svého nejoblíbenějšího hrdinu z Večerníčku, vystřihnout jej a nalepit na obrovský společný obraz, který zůstane jako památka na kouzelnou pohádkovou Noc s Andersenem vystavený celý následující rok v knihovně. Dětem se kresbičky krásně povedly, jak by ne, když s hrdiny svých milovaných seriálů strávily celý večer, noc i ráno!

Potom už nastal čas loučení, ale také odměn. Všichni malí Andersenovci zaslouženě dostali krásnou knížku, originální pohlednici a také sladkost na cestu.  A nejen to, to nejdůležitější se do batůžku zabalit nedá, to si děti odnesly domů a do svého života samy v sobě – zasazené semínko lásky ke čtení. Budou-li ho poctivě, společně se svými rodiči a učiteli, zalévat a dávat mu pravidelnou výživu v podobě co nejvíce přečtených knížek, bude mít semínko „dostatečnou vláhu“ a vyroste v mohutný a statný strom nikdy nekončící fantazie a poznání….

Karolína Bártová

 

PS: Děkujeme všem, kteří se jakýmkoliv způsobem zapojili do organizace akce NOC S ANDERSENEM 2013 ve Velkých Pavlovicích. Jmenovitě Mgr. Daně Růžičkové – Městská knihovna Velké Pavlovice, Mgr. Evě Sadílkové – Domino, o.s., Ing. Lence Bukovské – SVČ při ZŠ Velké Pavlovice a dobrovolníkům - instruktorům Monice Valové, Jiřímu Sadílkovi a Dankovi Herzánovi.

 


 

Bohatou fotogalerii z NOCI ANDERSENEM 2013 ve Velkých Pavlovicích najdete…

 

I. část fotogalerie * otevřete kliknutím ZDE
II. část fotogalerie * otevřete kliknutím ZDE
III. část fotogalerie * otevřete kliknutím ZDE
IV. část fotogalerie * otevřete kliknutím ZDE
V. část fotogalerie * otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2013 Karolína Bártová, Mgr. Eva Sadílková, Jiří Sadílek


 

Společné foto všech účastníků NOCI S ANDERSENEM 2013
V. ročník * Velké Pavlovice 5. - 6. dubna 2013

 

 

Foto © 2013 Karolína Bártová

 

 

07-04-2013-BK