Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Američany láká Velkopavlovicko

Napsali o nás – 13. 5. 2011 - Američtí filmaři testují možnosti natáčet na Velkopavlovicku. Zájem trvá také o Mikulov, naopak lednický zámek už tolik netáhne. Američtí filmaři chtějí natáčet na jižní Moravě. Hned několik poptávek amerických producentů zaznamenali ve vinařském regionu Velkopavlovicka. Ten si vybrali filmaři s ohledem na tamní vinice, vinařskou tradici a výrobu moravských vín.

Zájem Američanů je skutečně zejména o vinice, vinařské stezky a region Modré Hory. Je to ale zatím jen ve fázi oslovení a zjišťování poptávky. Žádný konkrétní název filmu vám neřeknu,“ mírně zchladila prvotní nadšení Eva Fruhwirtová ze zainteresované PR agentury.

Náš region nabízí opravdu nádherná místa k filmování. Jsem velmi rád, že američtí filmaři projevili zájem právě o Velkopavlovicko,“ pochvaloval si přesto rýsující se reklamu generální ředitel vinařské společnosti Vinium Velké Pavlovice Karel Lyčka.

Jižní Morava je ve Spojených státech amerických v kurzu. Nedávno prestižní list The New York Times doporučoval výlet právě na jižní Moravu za vínem, což se ihned projevilo prvními poptávkami náročných Američanů.
Filmových štábů ovšem v posledních letech na Břeclavsku spíše ubývá. Dokladem je například lednický zámek a park, které byly dlouhá léta vyhledávanými místy natáčení. Časy se ale změnily.

Hvězdy? Zapomeňte

„Doby kdy sem jezdily hvězdy, jsou dávno pryč. Poslední tři čtyři roky nepřijel jediný štáb. Ani letos se zatím nikdo neozval. Filmaři se přesunuli blíž k Praze nebo do jiných zemí, kde je levněji. Pokud vím, hodně se teď točí v Rumunsku a na Východě,“ uvedla kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. Ještě v roce 2005 se přitom v Lednici natáčel například americký film Satan přichází. V remake kultovního hororu Omen se objevila i slavná americká herečka Mia Farrow. V zámeckých zahradách se před pár lety procházela také oskarová hvězda Hilary Swank, nemluvě o celé řadě populárních českých a slovenských herců. A teď nic. „Filmaři bohužel nejezdí. Mrzí nás to i proto, že to byl pro zámek vítaný finanční přínos. Musíme bojovat o každou korunu,“ přiznala Holásková.

Naopak Mikulov nyní žije z filmové slávy, kterou mu zajistily dva díly Bobulí. Filmaři na něj nezapomínají. „Držíme si standardní laťku. Momentálně je Mikulov zajímavý hlavně z hlediska dokumentaristiky,“ všiml si starosta města Rostislav Koštial. Ten také potvrdil pozitivní vliv vinařských komedií na návštěvnost města. „PR efekt pro celé Mikulovsko, ale třeba i Zaječí, Nové Mlýny a další místa, která se ve filmech objevují, je, myslím si, významný. Lidé říkají: Ano, toto jsme viděli v Bobulích a přáli jsme si to spatřit na vlastní oči,“ odposlechl Koštial.

Autor: Michal Šupálek


http://breclavsky.denik.cz

 

13-05-2011 PV