Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

120 let nové školy Velké Pavlovice * videoreportáž

Znovu ožil ve vzpomínkách šum školních tříd. Do lavic zasedli žáci, pamětníci a do dveří vstupují učitelé.

Rok 2013 je ve znamení významného výročí. Před 1150 lety přišli na Velkou Moravu z daleké Byzancie bratři Konstantin a Metoděj, aby Slovanům přinesli písmo a jazyk, srozumitelný pro jejich křesťanské bohoslužby. A Slované se vydali se svými učiteli na cestu k moudrosti.

Ale rok 2013 je také rokem jiného významného výročí – před 120. lety se začaly psát dějiny velkopavlovické nové školy. Budovy, která ve své době byla nadčasová a přes řadu oprav a rekonstrukcí neztratila nic ze své původní majestátnosti a svému účelu slouží dodnes.

A právě těmto dvěma výročím byla věnována sobota, 9. března 2013. Základní škola nabídla návštěvníkům k prohlédnutí nejen své učebny a pracovny, ale i vybavení třídy z počátku 20. let minulého století. Do školních škamen s kalamářem usedli nejen dnešní žáci. Vyzkoušel je i starosta města, a že krasopisně psát obyčejným perem namáčeným do inkoustu nebylo nic jednoduchého, o tom se přesvědčili hosté všech věkových kategorií. Součástí staré třídy byly panely přibližující historii velkopavlovické školy i obce samotné a tak se mnozí zahloubali do textů ze starých kronik.

Odpoledne patřilo bývalým učitelům a pracovníkům školy. Komponovaný program, ve kterém vystoupili žáci ZUŠ ve Velkých Pavlovicích, žáci základní školy, žesťový kvartet a zpěvačka Barunka Grůzová doprovázena Eliškou Vomáčkovou, provedl posluchače průvodním slovem zachycujícím vývoj vzdělávání a školství od Velké Moravy přes středověk a reformy Marie Terezie až do doby dnešní školy.

Mgr. Jaroslava PoulíkováProcházková

 

Videoreportáž z oslav 120 let nové školy
VIDEOSTUDIO GRÉGR Velké Pavlovice

© 2013 Město Velké Pavlovice

 

15-03-2013 PV