Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Tipy na pěší a cyklistické výlety

Zažijte MODRÉ HORY jinak! Na vlastní kůži… 


Prosvištět skrze MODRÉ HORY na kole, prošpacírovat si je pěšky a nebo chodit od sklípku ke sklípku? Dobré, jde to, ale ruku na srdce, už trošku „ohrané“. Jednoznačně, chtělo by to změnu. Což takhle zažít Modré Hory na vlastní kůži a každý den úplně jinak? Jde to! 

Využijte letošní novinky Dobrovolného svazku obcí Modré Hory,
TÉMATICKÝCH VÝLETŮ V MODRÝCH HORÁCH!

  • V PONDĚLÍ se můžete vydat s vinařem na vyhlídku, ochutnávat vína přímo mezi řádky vinohradu a k tomu spořádat plný piknikový koš dobrot.
  • V ÚTERÝ bude třeba přebytek kalorií a energie pěkně spálit, třeba při práci ve vinici, na ranči nebo na farmě. Přidáte ruku k dílu a za to si pak vychutnáte autentický oběd.
  • VE STŘEDU se můžete vrátit do historie a také si prohlédnout vinařství, degustovat zdejší vynikající vína a pochutnat si na svačince od vinaře. Tentokrát si nezapomeňte hodit na patu pohodlné boty, půjdete totiž pěšky.
  • VE ČTVRTEK se vydáte s vínem na vyhlídku a budete hodovat u muziky. Kdo si troufne, může si i zazpívat! Čeká vás komentovaná vycházka s vinařem, plný stůl voňavých zabíjačkových dobrot a k tomu půl tuctu vinných vzorků k degustaci.
  • V PÁTEK si parádně zahřešíte! Nějak jsme pozapomněli na tradiční půst a rozjedeme to ve velkém. Jak? Večeří o třech chodech s degustací 5 TOP vín Modrých Hor. Čeká vás to nejlepší z našich sklípků, ve skleničce i na talíři.
  • V SOBOTU opět oprašte turistickou obuv, při putování křížem krážem třemi obcemi Modrých Hor se budou jistě hodit. Těšit se můžete na komentovanou prohlídku tří vinařství s degustací a krajovou svačinkou, v poledne pak na pravý vinařský teplý oběd a odpoledne na kávičku s dezertíkem. Kdo by odolal?
  • V NEDĚLI? I Pán Bůh odpočíval… Tak se inspirujte a nedělejte vůbec nic. Od toho je přeci neděle, nejen v Modrých Horách.

    PODROBNÉ INFORMACE K VÝLETŮM A KONTAKTY NA POŘADATELE NALEZNETE * PO KLIKNUTÍ ZDE

Přejeme vám úžasné a nezapomenutelné chvíle strávené v nejmalebnějším
a nejpohostinnějším koutě naší země, v Modrých Horách!

TIP No. 1 * Naučná stezka ZASTAVENÍ V KRAJI VÍNA A MERUNĚK

Se zábavnou "Hrou pro zvídavé návštěvníky"
Délka trasy stezky – cca 10,5 km / vhodné především pro pěší, pro zdatnější i na kole
Letáček NS ZASTAVENÍ V KRAJI VÍNA A MERUNĚK * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

* VELKÉ PAVLOVICE, malebné městečko nacházející se na jihu Moravy, je nejčastěji spojováno s charakteristickými atributy jako je víno, především vynikající červené, a zlatooranžový poklad – lahodné šťavnaté a sladké meruňky. Avšak pokladů, které lze ve Velkých Pavlovicích objevovat, je mnohem více...
* Ideálním průvodcem bude pro všechny návštěvníky našeho města v roce 2013 nově zbudovaná naučná stezka s příhodným názvem ZASTAVENÍ V KRAJI VÍNA A MERUNĚK. Je dlouhá 10,5 km a prochází jak samotným městečkem, tak i jeho nejbližším okolím. Celkem čítá deset zastavení se čtrnácti informačními panely s různou tématikou a navíc s úžasnými vyhlídkami do kraje.
* Trasa naučné stezky je v terénu vyznačena značkami s „okatým“ logem – tedy lidským okem ve vínově červeném poli. Toto oko má symbolizovat skutečnost, že má mít každý během putování oči otevřené a nakonec, že má vnímat naše krásné přívětivé městečko všemi smysly, určitě se mu to vyplatí.
* Ideální je začít vycházku po nové naučné stezce na Ekocentru Trkmanka (Nádražní 1), kde je možnost vyzvednout si na recepci letáček s mapkou, popisem trasy, poučením jak se v přírodě chovat a také s nezbytnou soutěžní tajenkou „Hry pro zvídavé návštěvníky“, ta se hraje po celé trase stezky. V prostorách naučné zahrady, nacházející se v areálu ekocentra, je umístěn úvodní informační panel, tedy první zastavení NS.
* Princip hry je jednoduchý – na každém info-panelu najdou putující jednu otázku týkající se tématu právě toho info-panelu, u kterého stojí. Nebudou-li si vědět s odpovědí rady, stačí si pozorně celou tabuli přečíst, odpověď se vždy skrývá někde v textu nebo v popiscích obrázků. Jakmile najdou odpověď, zapíší jí do křížovky. Až tímto způsobem vyplní celou tajenku, s letáčkem se zastaví na Turistickém informačním centru (Hlavní 9), kde dostanou nejen „okaté“ originální razítko s logem naučné stezky, ale také drobný dárek.
* Turisté prostřednictvím putování po naučné stezce neminou žádnou ze vzácných historických staveb, malebná zákoutí, vinné sklípky, kapličky, křížky a seznámí se i s moderní tváří našeho svěžího městečka.
* Prostřednictvím informačních tabulí proniknou do tajů, snad až alchymie, pěstování révy vinné a potažmo i výroby vína, dozví se o historii pěstování meruněk a možná si i opíší recept třeba na meruňkovou marmeládu či něco ostřejšího!

TIP No. 2 * MALÁ TAJEMSTVÍ VELKÝCH PAVLOVIC

Za Sluníčkem na konec duhy, pro hrnec plný zlaťáků - stezka pro děti
Délka trasy stezky – cca 7 km / vhodné pro pěší i cykloturistiku
Letáček MALÁ TAJEMSTVÍ VELKÝCH PAVLOVIC * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

TIP No. 3 * PUTOVÁNÍ ZA VŮNÍ DŘEVA

Za dřevěnými sochami Řezbářského sympozia 2010
Délka trasy stezky – cca 6 km / vhodné pro pěší i cykloturistiku
Letáček PUTOVÁNÍ ZA VŮNÍ DŘEVA * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

TIP No. 4 * TOULKY PO ROZHLEDNÁCH A VYHLÍDKÁCH

Rozhledny: Slunečná Velké Pavlovice > Kraví hora Bořetice > Stezka nad vinohrady Kobylí > U Obrázku Starovičky > Mandlová Hustopeče > Vyšicko Mutěnice > Nedánov Boleradice > Dalibor Zaječí > Maják Přítluky > Minaret Lednice > Na Podluží Nový Poddvorov > U Křížku Drnholec > Akátová věž Židlochovice

Vyhlídky: U kapličky na Větřáku Němčičky > Na Stráži Vrbice > Na Hradišťku Velké Bílovice
Letáček s Tipem na výlet TOULKY PO ROZHLEDNÁCH A VYHLÍDKÁCH * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

TIP No. 5 * OTEVŘENÉ VINNÉ SKLEPY

Aktuální ROZPIS OTEVŘENÝCH VINNÝCH SKLEPŮ ve Velkých Pavlovicích * najdete po kliknutí ZDE

* Co si představit pod pojmem OTEVŘENÉ VINNÉ SKLEPY? Velkopavlovický spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic pořádá již několik let rozsáhlou a dlouhodobou akci pod názvem OTEVŘENÉ VINNÉ SKLEPY. Otevřený sklep poznáte jednoduše - je vždy označen bílou vlaječkou s logem spolku Víno z Velkých Pavlovic.
Jedinečnost a obliba této akce spočívá především ve skutečnosti, že si návštěvníci našeho města mohou (od konce dubna až do konce září) zajít kdykoliv do vinného sklepa, ochutnat vzorky místních vinařů, ohlédnout si sklepní hospodářství, zeptat se na cokoli, co je o pěstování a výrobě vína zajímá a samozřejmě si vzorky dle vlastního výběru zakoupit.

TIP No. 6 * CYKLOSTEZKA MODRÉ HORY

Trasa: Velké Pavlovice > Bořetice > Vrbice > Kobylí > Němčičky
Délka trasy stezky – 30 km / vhodné pro cykloturistiku
Letáček s Tipem na cyklistický výlet CYKLOSTEZKA MODRÉ HORY * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

MODRÉ HORY - varianta I

Online mapa - TOP 50 nejoblíbenějších turistických cílů regionu
otevřete po kliknutí ZDE

MODRÉ HORY - varianta II

Online mapa (varianta 2) - interaktivní mapa s možností přehledného vyhledávání dle bodů zájmu
(Za jídlem; Za noclehem; Za odpočinkem; Za přírodou; Za sportem; Za vínem; Za životním stylem)
otevřete kliknutím ZDE

MODRÉ HORY - varianta k tisku

* mapa MODRÉ HORY z roku 2021 * ke stažení a tisk ve formátu PDF ZDE (doporučujeme velikost A3)

TIP No. 7 * CYKLOSTEZKA KRAJEM ANDRÉ

Trasa: Hustopeče > Kurdějov > Horní Bojanovice > Němčičky > Kobylí > Vrbice > Bořetice > V. Pavlovice > Starovičky
Délka trasy stezky – 39,6 km / vhodné pro cykloturistiku
Letáček s Tipem na cyklistický výlet CYKLOSTEZKA KRAJEM ANDRÉ * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

TIP No. 8 * Cyklovýlet ZA VYHLÍDKAMI
A ROZHLEDNAMI MODRÝCH HOR

Trasa: Velké Pavlovice TIC > Velké Bílovice s vyhlídkou u kapličky Na Hradišťku > Vrbice s vyhlídkou u vinných sklepů Na Stráži > Kobylí s vyhlídkou na vrchu Lácary > Bořetice s rozhlednou Kraví hora > Němčičky s vyhlídkou u kapličky Na Větřáku > Velké Pavlovice s rozhlednou Slunečná
Délka trasy stezky – 34,5 km
 / vhodné pro cykloturistiku
Letáček s Tipem na cyklovýlet ZA VYHLÍDKAMI A ROZHLEDNAMI MODRÝCH HOR * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

TIP No. 9 * Cyklovýlet ÚDOLÍM TRKMANKY
ZA VESNICKÝMI KOSTELÍKY

Trasa: Velké Pavlovice TIC s kostelem Nanebevzetí Panny Marie > Bořetice s kostelem sv. Anny > Kobylí s kostelem sv. Jiří > Bořetice Kraví hora > Němčičky s kostelem Navštívení Panny Marie > Velké Pavlovice s rozhlednou Slunečná
Délka trasy stezky – 23,4 / vhodné pro cykloturistiku
Letáček s Tipem na cyklovýlet ÚDOLÍM TRKMANKY ZA VESNICKÝMI KOSTELÍKY * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

TIP No. 10 * Cyklovýlet KŘÍŽEM KRÁŽEM
VELKOPAVLOVICKEM ZA VÍNEM

Trasa: Velké Pavlovice TIC > Velké Bílovice se sklepní lokalitou Belegrady, Pod Předníma a Púrynky > Čejkovice s Templářskými sklepy a sklepní uličko Pod Novosady > Vrbice s unikátní sklepní lokalitou Na Stráži > Kobylí s vinařskou uličkou Suchořádská zmola > Bořetice s vinnými sklepy v Kraví hoře > Velké Pavlovice s otevřenými sklepy spolku vinařů Víno z Velkých Pavlovic
Délka trasy stezky – 36 km
 / vhodné pro cykloturistiku
Letáček s Tipem na cyklovýlet KŘÍŽEM KRÁŽEM VELKOPAVLOVICKEM ZA VÍNEM * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

TIP No. 11 * Cyklovýlet VLASTIVĚDNÉ PUTOVÁNÍ
KOLÉBKOU NOVÝCH ODRŮD VÍN A MERUNĚK
A RODIŠTĚM VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ

Trasa: Velké Pavlovice TIC > Bořetice s přírodní rezervací Zázmoníky > Boleradice s pozůstatky středověkého hradu na Pasekách > Morkůvky s Muzeem generála nebe Františka Peřiny, letce RAF > Brumovice, rodná obec spisovatele Jana Herbena > Kobylí s Muzeem obce > Bořetice > Velké Pavlovice, místo vyšlechtění modrých odrůd révy vinné André, Aurelius, Agni a Pálava a ovocné odrůdy Velkopavlovická meruňka
Délka trasy stezky – 36,4 km / vhodné pro cykloturistiku
Letáček s Tipem na cyklovýlet VLASTIVĚDNÉ PUTOVÁNÍ KOLÉBKOU NOVÝCH ODRŮD VÍN A MERUNĚK A RODIŠTĚM VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

TIP No. 12 * Cyklotrasa LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL
- SLAVKOVSKÉ BOJIŠTĚ

Trasa: Ladná > Podivín > Velké Bílovice > Velké Pavlovice > Bořetice Kobylí Brumovice Klobouky u Brna Borkovany Těšany Moutnice Nesvačilka Žatčany Telnice Sokolnice
Délka trasy stezky – délka trasy vyznačená na níže přiložené mapě 67 km (Ladná - Sokolnice),
celková délka trasy 83 km (Valtice - Sokolnice) / vhodné pro cykloturistiku
Letáček s Tipem na cyklovýlet LVA - SLAVKOVSKÉ BOJIŠTĚ ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

TIP No. 13 * MORAVSKÉ VINAŘSKÉ STEZKY

Více než 1.200 km cyklistických tras * podrobné informace získáte na webu * www.stezky.cz

TIP No. 14 * CYKLO JIŽNÍ MORAVA

Spousty dalších tipů na cyklovýlety - cíle, trasy, zajímavosti, včetně interaktivní mapy cyklotras nabízí portál Jihomoravského kraje * www.cyklo-jizni-morava.cz

TIP No. 15 * NA SKOK CEZ MORAVU Velké Pavlovice & Senica

NA SKOK CEZ MORAVU - TOP turistické ciele partnerských regiónov
Velké Pavlovice (Česká republika) & Senica (Slovenská republika)
Letáček s Tipem na výlet NA SKOK CEZ MORAVU * ke stažení ve formátu PDF po kliknutí ZDE

Naučná stezka ZASTAVENÍ V KRAJI VÍNA A MERUNĚK