Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovičtí hasiči pomáhali v zaplavených Křešicích

Českou republiku zalila začátkem letošního červa opět "velká voda", pokolikáté už za posledních několik málo let... Lidé ze zaplavených obcí jsou nešťastní, vyčerpaní, unavení, potřebují nutně pomoc. Nejčastěji a v první řadě nastoupí s železnou jistotou hasiči, profíci i dobrolníci, mnozí z nich ve svém volném čase, za dovolenou v práci, na vlastní náklady. Nic neřeší, přece nenechají ostatní ve "štychu". Mezi pomocníky nechyběli ani členové velkopavlovického Sboru dobrovolných hasičů...


 

Velkopavlovičtí hasiči se zúčastnili odstraňování následků po povodních

 

Ve středu 12. června 2013 odjeli velkopavlovičtí hasiči do Křešic u Litoměřic za účelem odstraňování následků ničivých povodní. Kdo je zavolal, kde bydleli a co vlastně dělali, se dozvíte v následujícím rozhovoru s Petrem Hasilem.

Jak jste se dozvěděli, že pojedete na povodně? Kdo tam naše hasiče vlastně zavolal?
* Kontaktoval nás telefonicky Stanislav Hrdlička, který byl v Křešicích s kluky z Břeclavska už od neděle 9. června. Pan Hrdlička je pán mnoha funkcí. Pracuje u MP Břeclav a také u Vodní záchranné služby na nádrži Nové Mlýny. Na povodních už byl několikrát, co vím, tak naposled v Heřmanicích v roce 2010. Tam s ním byl tenkrát také Jirka Skýpala. Pochopil-li jsem to dobře, potřebovali někteří kluci odjet domů skrze rodinné důvody nebo problémy se zaměstnavatelem. My jsme je vlastně střídali. Do Křešic nás dovezl František Procinger a právě tyto kluky bral obratem zpět na jih Moravy. V Křešicích jsem zůstával já, Jirka Skýpala a Radek Nesvadba. Co vím, byli tam kluci z Rakvic, Valtic a Březí.

Jak vy jste řešili uvolnění zaměstnavatelem? A kdo hradil náklady na cestu, na jídlo, na ubytování?
* Nebyli jsme na odstraňování následků povodní povoláni HZS JMK. Jeli jsme tam jako „standardní“ dobrovolníci. V zaměstnání jsme měli dovolenou. Kdybychom tam byli povolání HZS JMK, museli by nám proplácet refundace – náhradu ušlých výdělků a to se jim moc nechce.  Náklady na cestu neslo Město Velké Pavlovice. Věděli jsme, že je jídlo na místě zajištěno v táboře a to včetně ubytování. Proto jsme si s sebou nebrali žádné potravinové zásoby, pouze balenou vodu. Původně jsme měli spát ve vojenském stanu.

A nespali?
* Naše auto odjelo vlastně hned zpět. Občas něco potřebujete, tak jsme se rozhodli, že budeme mít vše u sebe na čerpacím stanovišti (ostatní to měli ve svých autech). Večer jsme hlídali čerpadla a ráno už se nám do tábora vzdáleného dva či tři kilometry nechtělo. Tak jsme si ustlali na polní - asfaltové cestě a za zvuků motorů čerpadel usnuli. Na tom samém místě jsme spali i druhou noc.

Ještě se zeptám na jídlo, chutnalo?
* Ale jo, nebylo to špatné. Slyšel jsem, že si někteří zkraje týdne stěžovali na vařené jídlo, já i kluci jsme byli spokojení. Dostávali jsme i oplatky, jogurty, pečivo, paštiky aj.  Bavili jsme se s klučinou, který nám vozil oběd, že jej zastavili z televize a ptali se ho, co říká na to, že není jídlo dobré a že údajně už nejsou na jídlo pro dobrovolníky peníze. Řekl jim to pěkně: „Máme své vařiče a peníze, jsme schopni se o sebe postarat“. Jestli byl v televizi nevím, ale asi se jim to do „krámu“ moc nehodilo.

Co jste vlastně v Křešicích dělali?
* Byli jsme na čerpacím stanovišti. Za pomocí sedmi menších čerpadel (cca 1200 l/min) a jednoho většího (cca 8000 l/min) jsme přečerpávali vodu z jednoho pole na druhé. Z toho druhého se voda přečerpávala na dalším stanovišti zase dál. Voda z polí se vsakuje do sklepů okolních domů a lidé tak nemohou čerpat vodu ze sklepů, protože jim pořád dotéká. Je tam vysoko spodní voda. Místní říkají, že za to může částečně i povodňová hráz, protože má základy hluboko až tři metry a údajně brání v odtoku spodních vod do Labe.  Na obsluze jsme se střídali po třech. My jsme se vlastně ani moc nestřídali :-).

Takže jste vlastně jenom dolévali benzín?
* Dolévali benzín, kontrolovali olej. Nesměli jsme zahlcovat čerpací stanoviště pod námi, jinak tekla voda do obce, což nebylo žádoucí. Na druhém stanovišti neměli výkonné čerpadlo jako my, a tak jsme občas museli průtok vody regulovat. Když voda dotékala do vyhloubených jam pomalu, odstavili jsme velké čerpadlo a ty menší přesunuli tak, aby výkonově odpovídali přibližně přítoku vody. Čerpadla nesměla na koších podsávat a také není dobré čerpadla každé dvě minuty vypínat a zapínat.

Dostali jste se vůbec do obydlené části obce?
* Z domů už bylo většinou všechno vystěhované. Hasiči vystěhovávali pár posledních, kde čekali na opadnutí vody. Hrůza. Jedná se většinou o domy, které byly opraveny po poslední povodni. Dokonce jsme viděli i několik zatopených novostaveb. Téměř u každého domu hromada s odpadem. Za vsí bylo speciální místo, kam se odpad svážel. Travnaté plochy, které byly déle pod vodou, jsou hnědé, pole kde voda rychle opadla, jsou relativně v dobrém stavu, záleželo, co tam zrovna rostlo. Obilí, kde jsme čerpali vodu, začínalo v době našeho odjezdu hnít. Co jsem se díval na záhumenky, tak nevypadalo, že by zeleninu likvidovali. Oborávalo se o sto šest. Dělali si prý rozbory vody a nebyla nějak moc kontaminovaná ;-).

Těšili jste se domů?
* To víte, že jo. Na postel, sprchu  a rodinu. Teda v opačném pořadí. A to jsme tam byli chvilku. 

 


 

Přečerpávání záplavové vody v polích u vesnice Křešice v Čechách

 

Foto © Archiv SDH Velké Pavlovice

 

 

15-06-2013-BK