Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Večerní toulání pod AFRICKÝM nebem

AFRIKA… Jen při pouhém vyslovení názvu tohoto světadílu jakoby v dáli zaslechneme rytmické tlučení do bubínků, monotónní zpěv, vybaví se nám pohled na rituálně tančící černé domorodce, spoře oděné avšak o to více ozdobené korálky a pečlivými kresbami po celém těle, ucítíme vůni spalující se kůže pod neúnavně žhnoucím sluncem, uvidíme v dáli převalující se horký vzduch tolik připomínající fatamorgánu…

Většina z nás zná tyto zvuky, obrazy a pocity pouze zprostředkovaně z dokumentárních filmů. Ale je mezi námi hrstka dobrodruhů, kteří si zažili skutečnou Afriku a to i navzdory veškerému nebezpečí a četným nástrahám, především však navzdory těžkému tělesnému handicapu. Tak tomu se říká – splnit si svůj sen.

Středoevropanů, kteří navštívili v našem případě nejjižnější cíp Afriky je jako šafránu a přerovská rodina Márova, ve složení táta Jiří, máma Alena, dvacetiletý syn Jirka a osmnáctiletá dcera Monika, může být oprávněně hrdá a pyšná na to, že patří mezi ně. A protože se jedná o rodinu velmi sdílnou a zábavnou, o své zážitky se velmi ráda dělí s ostatními lidmi – prostřednictvím knih, DVD a besed, kde poutavě a s vtipným nadhledem píše či vypráví o svých expedicích.

Nutno podotknout, že se nejedná o až tak úplně standardní rodinu. Syn Jirka je těžce tělesně postižený, upoutaný na invalidní vozík a je až obdivuhodné, že právě Jirka je iniciátorem a organizátorem veškerých cest a že je všechny hravě zvládá vozík - nevozík. Je zářným důkazem na výsost pravdivého rčení „Když se chce, všechno jde!“


 

TAJUPLNÁ AFRIKA

 

A tak „šla“ i cesta do Afriky, o které nám přijel se svými rodiči do Velkých Pavlovic, v rámci besedy Tajuplná Afrika, povyprávět. Stalo se tak v úterní podvečer, dne 3. dubna 2012, ve zcela zaplněné zasedací místnosti Městského úřadu.

Na úvod besedy seznámila rodina Márova přítomné posluchače s několika základními údaji a čísli o své dobrodružné cestě po třech státech jižní Afriky - Jihoafrické republice, Namibii a Botswaně. Putování čítalo neuvěřitelných 8.500 km.

Africká expedice byla odstartována v Johannesburgu (Jihoafrická republika). Z něj se dle předem pečlivě připraveného harmonogramu pokračovalo do Kapského města a poté k mysu Dobré naděje, který je proklamována jako nejjižnější místo Afriky. Což je trošku kontroverzní tvrzení, neboť skutečným „nej“ jihem je Střelkový mys. V Jihoafrické republice rodinu Márovu mimo mnohé jiné fascinovaly obrovské pomerančové sady a nádherná příroda.

Druhou zemí putování byl o něco severnější stát Nabimie, bývalá německá kolonie, která se drží na nevyšší příčce žebříčku nejřidčeji osídlených států světa. Průměrně zde potkáte na jednom kilometru čtverečním pouhé dva obyvatele. Země je to nádherná, ozdobená úžasnými scenériemi druhého největšího kaňonu na světě s názvem Fisch River kaňon, jímž se klikatí stejnojmenná řeka. Márovi si v těchto končinách nenechali ujít možnost zavítat na poušť Namib, kde průměrně naprší pouhé 2cm vody za rok, avšak v některých místech neviděli déšť už dlouhých deset let. Nacházejí se tu obrovské písečné duny až 300 metrů vysoké, prim hraje duna č. 45.

V Namibii zavítali Márovi do tradiční černošské vesnice kmenu Himů, kde je naprosto běžně praktikováno mnohoženství. Jeden muž může mít až 6 manželek. Po tomto zjištění snad nikoho nemohla překvapit vskutku vysoká koncentrace pobíhajících malých černošků – dítě na každém kroku! Kmen Himů je známý jako „červený kmen“. Lidé se zde natírají červeným bahnem smíchaným s bylinkami, který je chrání před žhnoucím sluncem. Domorodci byli návštěvou z daleké Evropy fascinováni, nejvíce však blonďatou Monikou, takovou „karikaturu“ snad ještě nikdy neviděli a tak se ochotně, avšak samozřejmě za odměnu ve formě peněz či drobných dárečků, nechali fotit.

Třetím státem expedice byla Botswana, země 7x větší než Česká republika, která je ze 70% tvořena pouští Kalahari. Zde cestovatelé navštívili Národní park Chobe, kterým protéká stejnojmenná řeka, po níž se podnikají výlety na lodích. Na jednu z nich se nalodili i Márovi a dobrodružství mohlo začít. Viděli spousty exotických zvířat – krokodýla nilského, žirafy, slony, varany a nebo hrochy, kteří jsou druhými nejnebezpečnějšími zvířaty v Africe. Prvenství si drží moskyti. Vzhledem k jednoznačnému nepoměru velikostí živočichů se to může jevit poněkud paradoxně. Nenechte se zmýlit – moskyti přenášejí malárii a pravděpodobnost, že vás udupá hroch je mnohem nižší než možnost nákazy smrtelnou chorobou.  

Cílovou zemí putování po Africe byla opět JAR, tentokrát její severní část. Zde navštívili Márovi „město“ MARA, kde se celá nadšená rodina nechala hrdě fotografovat na nádraží pod nápisem s názvem stejnojmenného města. A s přirozenou samozřejmostí se dožadovala slavnostního přijetí u starosty. Ve finiši se musela spokojit pouze se společnou fotografií s celou 1/3 „města“ a to s celými dvěma obyvateli. Z MARY se totiž vyklubala maličká vesnička čítající všeho všudy 6 obyvatel a něco jako starostu tu nikdy neviděli :-)!

To, co jste si nyní přečetli, je naprostý zlomeček, malinké smítko, zapadající do ohromné mandaly pestrého vyprávění rodiny Márovy. Rodiny, pro kterou není žádná překážka nepřekonatelná, pro rodinu, která má úžasného syna s nádherným celorepublikovým prvenstvím – Jirka je jediný český vozíčkář, který navštívil všechny obydlené světadíly modré planety.

Proto jsme velmi rádi, že se i do Velkých Pavlovic přijel podělit o své zážitky a nabídl nám možnost zakoupit si cestopisné knihy a DVD, které po ukončení expedic vydává.

 

Za vše celé rodině Márově velmi děkujeme a těšíme na další besedu,
třeba o vysněné objevitelské cestě po americkém kontinentu!  

 



Víte že…

… se na expedici do Afriky roku 2011 s rodinou Márovou vydali i Růženka a Láďa Hladíkovi z Pardubic,
přátelé, kteří si našli cestu k Márovým právě díky lásce k cestování?
… první cestu za hranice všedních dnů podnikl sám Jiří Mára st. na Nový Zéland a to v roce 2004?
… ze všech cest vydávají Márovi knihy a DVD a pořádají po celé České republice na 100 besed ročně,
což jim pomáhá zabezpečit finance na další expedice?
… podnikli již šest expedic – Nový Zéland (dvě cesty), Jižní Amerika, Japonsko, Island, Afrika?
… navštívili všechny obydlené světadíly planety Země?
… má Jirka Mára v nejbližším plánu navštívit Ameriku?
... pořádala rodina Márova besedu ve Velkých Pavlovicích již potřetí a vždy s ohromným úspěchem?
... má cestovatelská rodina své vlastní webové stránky pod adresou www.jirkamara.cz?
… jsou Márovi úžasní lidé?

 

Karolína Bártová

 

Fotogalerii z besedy s rodinou Jirky Máry - Tajuplná Afrika,
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2012 Karolína Bártová

 

04-04-2012-BK