Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Studenti sepsali vlastní DESATERO

Napsali o nás; Břeclavský deník 30.9.2015 * „Morálka očima dětí 21. století.“  Připadá vám tato věta zajímavá? Věřte tomu, že opravdu je; alespoň pro naše gymnázium, jelikož charakterizuje relativně malý projekt doplňující etickou výchovu, která se v rámci občanské výchovy vyučuje i na naší škole. Tento roční projekt, který nám byl schválen v rámci grantu MŠMT, byl realizován ve třídě kvarta.

Všech 31 studentů prožilo zajímavý projektový týden, který byl rozdělen do pěti bloků. Každý den byl věnován specifické části etické výchovy. Vše začalo v pondělí, kdy byla studentům představena nosná část projektu, tedy samotné téma morálky a etiky. Během šestihodinového bloku se přednášející, pan učitel PhDr. Stanislav Rubáš, zabýval etikou a její historií. Studenti se seznámili s morálními normami a jejich proměnami vzhledem k historickému období. Během přednášky si své poznatky prověřovali v pracovních listech a diskutovali o nich. V samém závěru tohoto prvního bloku studenti vymysleli a sepsali své vlastní „Desatero“, které reflektuje morálku očima studentů 21. století. A jak „přednášku“ zhodnotila jedna ze studentek? „Celá přednáška se nám velice líbila. Nejvíce se nám však zamlouvalo období samurajů v Japonsku a období středověku. Prezentace byla velice pěkně připravená a všem se nám hezky pracovalo.“ 

V úterý vycestovala celá třída kvarty spolu s paní učitelkou Mgr. Bláhovou a paní Mgr. Tomkovou na prohlídku Nejvyššího správního soudu v Brně. Hlavním účelem návštěvy bylo prohlédnout si soudní budovu a následně položit panu soudci Mgr. Havelcovi otázky z oblasti práva trestního i občanského. Po krátkém úvodu měli všichni zúčastnění možnost nejen nahlédnout do pracovny pana soudce, ale také navštívit velkou a malou jednací síň, kde procesy soudů probíhají. Mohli se usadit na různá místa dle pozic (například soudce, státního zástupce či poradce). Jak se studenti i paní učitelky vyjádřili, výklad pana soudce Havelce byl úžasný a upřímný. Velice si vážím toho, že se do našeho projektu taktéž zapojil a nabídl studentům možnost poznat nelehkou práci soudců. 

Ve středu probíhal blok počítačového kurzu pro velkopavlovické seniory, který připravila a zároveň práci kvarty koordinovala paní učitelka Ing. Holásková. Samotný kurz byl rozdělen na dvě části. V dopoledních hodinách se konal kurz pro začátečníky a odpoledne pro pokročilé. V dopolední části se senioři učili o základních počítačových pojmech, jako jsou soubory, složky a připojení k internetu. Zakládali si emaily a zdokonalovali své dovednosti ve vyhledávání informací.  Následoval odpolední kurz. Senioři se naučili vytvářet prezentace, upravovat fotky nebo pracovat se Skypem. Během celého kurzu panovala skvělá nálada. A jaké byly dojmy z obou stran? Zde je pár příkladů:
„Den se seniory se mi velmi líbil. My jsme měli paní velmi schopnou a usměvavou, takže učení šlo samo. Paní se hodně ptala, za což jsme byli rádi. Ukázali jsme jí základní prvky na počítači. Paní a vlastně všichni byli velmi milí a přátelští. Den se seniory byl parádní.“ (Kristina Macháčková, studentka)
„Učitele jsem měla vynikající. Moc mi to pomohlo a hodně jsem se naučila. Děkuji všem, kteří tento projekt vymysleli, poděkování patří také paní profesorce Holáskové a všem studentům. Díky.“ (Milada Syrovátková, seniorka)

Ve čtvrtek se třída kvarta pod vedením paní učitelky Mgr. Bláhové představila s premiérou dvou divadelních vystoupení pro žáky pátých tříd ZŠ Velké Pavlovice. Šlo o zdramatizování povídek Karla Čapka, konkrétněji Rekord a Příběh sňatkového podvodníka. Jelikož se v nich Čapek zabývá lidskou povahou, vztahy mezi lidmi a motivy lidského chování, byly tyto povídky pro náš etický týden ideální. Po představení měli studenti pro děti připravené informační prezentace, křížovku a pracovní listy. Úkoly byly různé – od faktů o Čapkovi, přes postřehy z divadla, až po vymyšlení a následné předvedení konce povídky Příběh sňatkového podvodníka, reflektující zásady morálky a etiky. Žáci byli moc šikovní a nejen studenti kvarty byli z jejich práce nadšeni.

A jak vypadal páteční, a tudíž i závěrečný program našeho projektu? Jaký byl přínos pro naše studenty? Nejlépe na to zřejmě přímo odpoví studentka kvarty. „Pátek byl pro nás finálním dnem projektového týdne s názvem ,,Morálka očima dětí 21. století". Po těch čtyřech předchozích dnech, kterými jsme byli unešení, jsme byli zvědaví, s čím pedagogové přijdou tentokrát. Věděli jsme něco o přednášce s paní psycholožkou a tématu, jímž byly kompromisy v životě. Více informací jsme z nikoho však nedostali, ne že bychom se nesnažili… Takže nás, co jsme přijeli do školy pět minut před zvoněním, čekalo milé překvapení v podobě vyklizených lavic a židliček do kruhu, jak to bývá na adaptačních kurzech a sbližovacích akcích. Už tehdy jsme přišli na to, že to asi bude příjemné zakončení celého týdne. A měli jsme pravdu. Zahráli jsme si divadlo, řešili rozdíl mezi morálním a nemorálním, a museli si poradit sami se sebou. Na závěr týdne by snad bylo jen dobré říci, že jsme si ho velmi užili a určitě to byla zajímavá zkušenost, o které nepochybuji, že ji v životě využijeme. Občas není jednoduché rozhodnout, co je správné a co není. Ale musíme jednat tak, bychom ochránili sebe i druhé. To jsme se naučili.“ (Klára Leblochová, studentka)


PhDr. Stanislav Rubáš


 

Morální kodex studentů kvarty - ke stažení ZDE

 

Fotogalerii z projektového týdne otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Mgr. Renata Bláhová


02-10-2015 PV