Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Policie nebere žádné oznámení na lehkou váhu...

Snad přece jenom s menšími obavami odcházeli včera rodiče z besedy se zástupci Policie ČR, kterou zorganizovala městská knihovna. Tisková mluvčí břeclavského útvaru Policie ČR, por. Mgr. Kamila Haraštová, si připravila reálný a přesný popis současné situace na Břeclavsku, související se stále přibývajícími oznámeními vystrašených dětí. Ovšem zrovna případ z našeho města bere policie skutečně vážně, neboť existuje objektivní svědectví a popis dotyčného muže.

Pro znepokojené rodiče i vyšetřující policisty je skutečně obtížné posoudit závažnost a pravdivost velkého množství oznámených případů. Otevírá se i prostor pro nejrůznější dohady a spekulace, stejně jako pro senzacechtivé zprávy. To však pro rodiče není vůbec důležité. Právě oni a také učitelé mají okamžitě nahlásit policii každou potenciálně nebezpečnou situaci, se kterou se děti svěří.

Dětem je zapotřebí stále zdůrazňovat několik základních zásad, které pomohou zvýšit jejich bezpečí:


• nechodit blízko k žádnému autu, které zastaví,
• utíkat co nejrychleji pryč, nejlépe proti směru jízdy auta,
• co nejhlasitěji křičet a všemožně na sebe energicky upozorňovat,
• vyhledat nejbližšího dospělého, kterého znají,
• chodit ze školy pokud možno ve skupinkách nebo aspoň v páru,
• nemluvit se žádnými cizími lidmi a ze zásady nikomu cizímu nevěřit, kdyby se odvolával na rodiče,
• pokud to jenom trošku jde, zapamatovat si co nejvíce poznatků a informací o člověku, kterého se bálo, ihned vše oznámit doma nebo ve škole.

Policejní mluvčí na včerejší besedě upozornila rodiče, že v současné době existují ještě velmi závažná rizika související s masovým užíváním internetu, s náhodnými kontakty na chatu, sociálních sítích Skype, ICQ, Facebook či Twitter. U nás zatím rodiče s takovýmito riziky většinou nepočítají a ani si nedovedou závažnost dopadů představit. Právě dnešního dne (v čísle 17) se stejné problematice věnuje Mladá fronta DNES a uvádí praktické rady, jak chránit děti na internetu.

Praktické rady jak chránit děti na internetu:


• rodiče si mají dohodnout s dětmi pravidla pro užívání internetu,
• je třeba kontrolovat v historii počítače, jaké stránky děti navštěvují,
• pokud jsou děti ve věku, kdy ještě těžko posuzují důsledky některých kroků, měly by počítač používat pouze v přítomnosti rodičů
• nevhodné stránky je možné (a především nutné) zablokovat nebo přístup k počítači při nepřítomnosti rodičů uzamknout,
• děti je třeba naučit odmítat jakékoliv narážky a texty, které jsou jim nepříjemné nebo ve kterých je někdo zve na neznámá místa (nejde jen o problematiku sexuálního charakteru),
• je třeba velmi vážně a důrazně poučit děti, že nesmějí nikomu neznámému sdělovat své osobní údaje nebo číslo mobilního telefonu a už vůbec ne posílat své fotografie či videa.

Je pochopitelně smutné, že místo kulturních akcí potřebujeme v dnešní době pořádat takováto závažná setkání, ale snad to včerejší přispěje velkopavlovickým rodičům i dětem k většímu klidu mysli.

 

Fotogalerii z besedy otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2011 Mgr. Dana Růžičková

21-01-2011 PV