Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Napsali o nás ... o premiéře Modrých Hor

Zdroj: webové stránky Vinný sklep - www.vinnysklep.cz ze dne 12. 7. 2007 * V pátek 6. července 2007 v devět hodin ráno se na kostelních věžích pětihvězdí vinařských obcí v jižním cípu Moravy - Bořeticích, Kobylí, Němčičkách, Velkých Pavlovicích a Vrbici - rozezněly zvony. Poděkovaly tak symbolicky generacím vinařů a vinohradníků, kteří zde již téměř osm století pěstují vinnou révu a daly krajině její tvář. Založily vinice, vážily si půdy a pečovaly o ni, vykopaly vinné sklepy, stavěly u cest Boží muka a kapličky. Vinaři svým synům a vnukům předávali umění vypěstovat hrozny a vyrobit z nich lahodná vína ...

Profesor Ing. Vilém Kraus CSc. nazval tento mikroregion Modré Hory. Proč Modré Hory? Hory proto, že vinaři chodí pracovat do hory - do vinohradu, hory také proto, poněvadž katastry všech pěti obcí jsou velmi svahovité a členité a vinice se tak doslova koupou ve slunečních paprscích, a modré proto, protože nadpoloviční plochu vinic zaujímají odrůdy s modrými hrozny na produkci červených vín.

Občanské sdružení Forum Moravium a svazek obcí Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbice s podporou Vinařského fondu České republiky a ve spolupráci s Národním vinařským centrem, Nadací Partnerství – Greenways připravili projekt Modré Hory, který představili 6. července veřejnosti.

Profesor Vilém Kraus a hejtman Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek spolu se starosty modrohorských obcí přestřihli modrou stuhu na stezce mezi vinicemi a pozvali návštěvníky do kraje s žijícími lidovými tradicemi, do malebné vinařské krajiny s nádhernými výhledy do okolí, s mnoha sakrálními památkami, turistickými zajímavostmi a hlavně výbornými víny.

Zájem turistů vysoce překonal očekávání organizátorů, a tak více než tisícovka hostů, převážně cyklistů, projela a prošla připravené trasy po Modrých Horách. Projekt Modré Hory má vedle propagace vinařské turistiky na jižní Moravě ještě další cíle, ke kterým patří hlavně zkvalitnění produkovaných vín s certifikovaným původem z Modrých Hor, udržení a rozšíření pěstování tradičních odrůd révy vinné jako je Frankovka nebo Modrý Portugal a z bílých Sylvánské či Neuburské. Dále to bude péče o krajinu, výsadba dnes již téměř zapomenutých, dříve hodně pěstovaných ovocných dřevin – oskeruší, moruší, místních klonů meruněk, broskvoní a třešní.

Krajina, víno, folklór – kroje, písně a tance, místní gastronomické speciality a zejména pohoda, otevřenost a pohostinnost vytvářejí jedinečný kolorit Modrých Hor, který je potřebné udržovat a rozvíjet tak, aby návštěvníci byli spokojeni a rádi se vraceli.

Za Forum Moravium o.s. Ing. Z.Karber a Ing.P.Veverka